o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Ľudovít Rajter / hudba

Ľudovít Rajter

Prof. Dr. h. c. Ľudovít Rajter
dirigent, hudobný skladateľ a pedagóg

* 30.07.1906 Pezinok
06.07.2000 Bratislava
vzdelanie

 • Základné
 • hudobné vzdelanie získal od svojho otca - učiteľa a regenschoriho, neskôr na Mestskej hudobnej škole v Bratislave (Alexander Albrecht) a na Hudobnej škole pre Slovensko v Bratislave (Frico Kafenda - teória, klavír, Rudolf Rupník - violončelo).
 • V
 • rokoch 1924 - 1929 študoval na Hochschule für Musik und darstellende Kunst vo Viedni (Clemens Krauss a Alexander Wunderer - dirigovanie, Franz Schmidt a Joseph Marx - kompozícia, Friedrich Buxbaum - violončelo), v rokoch 1930 - 1932 na Majstrovskej škole Vysokej hudobnej školy Ferenca Liszta v Budapešti (Ernő Dohnányi - kompozícia).
  životopis

 • V
 • rokoch 1929 - 1933 bol pedagogicky činný na Mestskej hudobnej škole v Bratislave, v rokoch 1933 - 1945 bol prvým dirigentom Maďarského rozhlasu v Budapešti, súčasne v rokoch 1938 - 1945 pedagogicky pôsobil na Vysokej škole Ferenca Liszta najprv ako mimoriadny, od roku 1941 ako riadny profesor.

 • V rokoch
 • 1946 - 1949 bol šéfdirigentom Symfonického orchestra Čs. rozhlasu v Bratislave. Ako člen Prípravného výboru Slovenskej filharmónie sa podieľal na vzniku tejto významnej národnej kultúrnej inštitúcie, v ktorej v rokoch 1949 - 1976 bol prvým dirigentom (roku 1999 ho Slovenská filharmónia vymenovala za svojho čestného šéfdirigenta). V rokoch 1968 - 1977 bol súbežne opäť šéfdirigentom SOČRu v Bratislave. 1968 - 1969 bol stálym hosťujúcim dirigentom Rozhlasového symfonického orchestra v Bazileji, roku 1991 bol zvolený za doživotného čestného šéfdirigenta Symfonického orchestra Savaria v Szombathelyi. Počas celej svojej dirigentskej kariéry spolupracoval pravidelne s vedúcimi európskymi orchestrami (o. i. Česká filharmonie, Wiener Symphoniker, Berliner Symphonieorchester, Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekara). Popri veľkom európskom symfonickom repertoári neúnavne a pravidelne uvádzal hudbu svojich súčasníkov, nevynímajúc desiatky premiér maďarských skladateľov v čase svojho pôsobenia v Maďarsku a neprehľadného množstva premiér kompozícií slovenských skladateľov najmä po roku 1945. Realizoval veľký počet gramofónových, rozhlasových a televíznych nahrávok z oblasti svetového a domáceho repertoáru pre domáce i zahraničné spoločnosti.

 • Od
 • vzniku Vysokej školy múzických umení v Bratislave roku 1949 až do roku 1976 bol na nej pedagogicky činný, od roku 1951 ako vedúci pedagóg dirigentskej triedy (roku 1991, v rámci rehabilitačných konaní, menovaný profesorom).

 • Roku
 • 1966 viedol majstrovské dirigentské kurzy Letnej akadémie Mozarteum v Salzburgu, roku 1994 bol vedúcim majstrovských kurzov dirigovania v Orviete (Taliansko). V rokoch 1983 - 1992 pravidelne pracoval na Stretnutiach Slovenskej hudobnej mládeže ako dirigent Orchestra Slovenskej hudobnej mládeže.

 • V
 • oblasti kompozície predstavuje v slovenskom hudobnom prostredí štýlovo osobitý prejav. Jeho tvorba vyrastá z koreňov viedenskej a budapeštianskej kompozičnej školy (Franz Schmidt, Ernö Dohnányi, Béla Bartók, Alexander Albrecht). Jej charakteristickými črtami sú originalita v rámci pravidiel tradície, prehľadnosť vo forme i harmónii, koncentrovanosť, vyváženosť racionálneho a emocionálneho prvku, zmysel pre humor i lyriku. K najväčšej koncentrácii a čistote jeho kompozičného jazyka dochádza najmä v komorných dielach neskorého tvorivého obdobia.

 • Ľudovít
 • Rajter je nositeľom početných domácich i zahraničných, štátnych, mestských, kultúrnych a spoločenských vyznamenaní:

  Doctor honoris causa, New York College of Music - 1936
  Cena mesta Bratislavy - 1949
  národný umelec ČSSR - 1989
  Cena primátora mesta Bratislavy - 1994
  Cena Bartók-Pásztory / Bartók-Pásztory Díj - 1994
  Rad Ľudovíta Štúra I. triedy - 1997
  Čestný kríž pre vedu a umenie Rakúskej republiky I. triedy / Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst der Republik Osterreich - 1997
  čestný člen Maďarskej akadémie umení - 2000

  27. 7. 2006 pri príležitosti 100. výročia Rajterovho narodenia venovalo Hudobné centrum pamätnú tabuľu. Slávnostne ju odhalili na dome dirigenta, skladateľa a pedagóga v Bratislave na Fándlyho ulici č. 1.
  články linky
    Legendárny dirigent očami syna Adriana: Slávu sme neriešili

   Staršie články o osobnosti >>
    Hudobné centrum
         
  doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

  Zdroj: Adrian Rajter


  Verzia pre tlač
         

    Dnes je 27.02.2020

    Narodeniny/výročie  
    27.02.  Ľudovít Fulla
    27.02.  Oľga Keltošová
    27.02.  Samo Chalupka
    27.02.  Jozef Novák-Marcinčin
    27.02.  Juraj Palkovič
    27.02.  Peter Gregor
    27.02.  Oskár Čepan
    27.02.  Stanislav Stolárik
    27.02.  Božena Miklošovičová
    28.02.  Ján Mindár
    28.02.  Ladislav Vychodil
    28.02.  Katarína Brandoburová
    28.02.  Viliam Figuš-Bystrý
    28.02.  Július Balco
    28.02.  Ivan Thurzo
    28.02.  Ľudovít Hajduk
    29.02.  Marián Janušek
    29.02.  Peter Matyšák

    Dnes má meniny
    Alexander

    Zajtra má meniny
    Zlatica      za február 2020


     pozrite si poradie TOP 51
     rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


    2303

    osobností
    v databáze portálu


  KTO je KTO?
  a
  KTO bol KTO?
  na Slovensku


   

  (c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS