o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Ľubica Rybárska / hudba / divadlo, film, TV

Ľubica Rybárska

Ľubica Rybárska
sopranistka

vzdelanie

Ľubica Rybárska sa narodila v Martine. Študovala na Konzervatóriu v Žiline a na VŠMU v Bratislave u prof. Viktórie Stracenskej.

životopis

Už počas štúdia na HF VŠMU debutovala ako Katrena v opere E. Suchoňa Krútňava na doskách Slovenského národného divadla, kde bola následne po ukončení štúdia prijatá ako sólistka. Naštudovala tu titulné postavy v operách G. Verdiho Maškarný bál (Amélia), Simon Boccanegra (Amélia), či Knieža Igor (Jaroslavna) od A. P. Borodina. S týmito postavami absolvovala niekoľko úspešných zájazdov opery SND v bývalom ZSSR, Švajčiarsku, Nemecku, Rakúsku, Španielsku, Číne, Anglicku a pod. Medzinárodná kariéra sopranistky Ľubice Rybárskej sa začala dynamicky odvíjať v roku 1988, kedy sa stala lauteátkou prestížnej Pavarottiho súťaže vo Philadelphii (USA) a následným pozvaním L. Pavarottiho k spolupráci do philladelphskej opery, kde v apríli 1989 spoločne účinkovali v predstaveniach Verdiho opery Luisa Miller. O kreácii Ľ. Rybárskej v titulnej postave tejto opery hovorila odborná kritika v superlatívoch. Ešte v tom istom roku sa predstavila v Opernhause v Zurichu v Maškarnom bále pod vedením R. Weikerta a vzápätí vo frankfurte n/M. S dirigentom O. Caetanim. V tej istej úlohe sa na doskách Slovenského národného divadla predstavila v gala predstavení s P. Cappuccillim a P. Dvorským pod vedením O. Lenárda. V Stuttgarte sa Ľ. Rybárska uviedla ako Amélia v premiérovom naštudovaní Verdiho Maškarného bálu v spolupráci s Garcia Navarrom, v júli a septembri 1991 koncertne spievala v Dvořákovom Dimitrijovi pod vedením prof. H. Rillinga na Oregon Bach Festivale (USA) a s tou istou kreáciou sa potom predstavila v Stuttgarte a Frankfurte. V apríli 1992 hosťovala v parížskej Opéra de Bastille a v Bilbao, kde sa predstavila ako Amélia v novej produkcii Maškarného bálu G. Verdiho spolu s Luccianom Pavarottim pod vedením M.W. Chunga.
Výpočet všetkých medzinárodných úspechov Ľubice Rybárskej je veľmi dlhý. Spomeňme aspoň niektoré: v rámci festivali Bregenzer Festspiele stvárnila náročnú sopránovú postavu Abigaille vo Verdiho opere Nabuco, v sezóne 1993/94 to bola spolupráca s RAI Torino (uvedenie Dvořákovho Requiem a pohostinské vystúpenia v Madride a Barcelone s Dvořákovým Stabat Mater). Vo flámskej opere v Antverpách spievala Ľubica Rybárska v diele Missa per Rossini a na Schleswig-Holstein-Festivale realizovala spolu s Petrom Dvorským veľký galakoncert. S Londýnskym symfonickým orchestrom sa potom predstavila v spolupráci s dirigentom R. Frubeckom de Burgos v Beethovenovej 9. Symfónii, s Hansom Vonkom uviedla Beethovenovu Missu solemnis v rámci turné v Turíne a vo Viedni. Nasledovali opakované pozvania do operných a koncertných domov v Luzerne, Berne, Salzburgu, Paríži, Ankare, Berlíne Stuttgarte, Aténach, Solingene, Madride, Bilbao, Antverpách, Varšave, Pekingu, Baden-Badene, Kolíne, Ankare, Viedni a pod. Bola hosťom rôznych festivalov: Schleswig-Holstein-Festivalu, Edinburgského festivalu, Bregenzských i Salzburgských hier.
Okrem spomínaných titulov účinkovala Ľubica Rybárska v Bartókovom Hrade kniežaťa Modrofúza, Verdiho Trubadúrovi, v jeho Requiem, v Brittenovom Vojnovom requiem a mnohých ďalších dielach svetovej vokálnej a opernej literatúry. V unikátnom benefičnom podujatí UNESCO spievala Rybárska sopránový part vo Verdiho Requiem v Berlíne (Waldbuhne) a v Paríži. Tento projekt bol spojený s veľkou publicitou, bol vysielaný na živo televíznou spoločnosťou 3-SAT a bol tiež zaznamenaný na CD. V októbri 1996 hosťovala sopranistka na jesennom festivale v Salzburgu, kde stvárnila ústrednú postavu v hudobnej dráme P. Mascagniho Cavalleria rusticana.
Ľubica Rybárska je v súčasnosti sólistkou opery SND, kde ju priaznivci opery môžu vidieť ako Leonóru (La forza del destino - G. Verdi), Margarétu (Mefistofele - A. Boito), Elisabettu (Don Carlo - G. Verdi), Toscu (Tosca - G. Puccini), Giorgettu (Il Tabarro - G. Puccini), Cudziu kňažnu (Rusalka - A. Dvořák), Aidu (Aida - G. Verdi), Abigail (Nabuco - G. Verdi), Maddalenu (Andrea Chenier - U. Giordano).
Ľubica Rybárska spolupracuje s domácimi a zahraničnými rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami, z jej doterajšej diskografie spomeňme snímku Kouzelné noci - B. Martinu pre Supraphon (dir. J. Bělohlávek), Verdiho Requiem v medzinárodnom obsadení - Fisichella, Baglioni, Nesterenko na CD soločnosti AULOS, či nahrávku opery Modrofúzov Zámok B. Bartóka v maďarskom jazyku. V koprodukcii OPUS a.S. a Slovenský rozhlas nahrala svoju profilové CD s opernými áriami talianskych autorov. Nahrala taktiež vianočné CD pod názvom "Búvaj dieťa krásne".
V decembri 2003 premiérovala v SND postavu Lady Macbeth z opery G. Verdiho - Macbeth.

tvorba

Produkcia:

 • G.Verdi
 • - Aida /Aida/
  Bratislava - SND
  Split - Splitsko ljeto - 1999, 2000, 2001, 2002

 • G.Verdi
 • - Un ballo in maschera /Amelia/
  Moskva - Bolschoi 1989 /P.Dvorsky/
  Zurich - Opera 1989 /Con. R. Weikert, F. Araiza/
  Frankfurt -Opera 1989. /Con.O.Caetani/
  Bilbao - Opera Arriaga 1990 /Con. E. Boncompagni/
  Stuttgart -Opera 1991 /Con. G. Navarro/
  Paris -Opera de Bastille 1992 /Con. W.M. Chung, L. Pavarotti/
  Oslo -Den Norske Opera 1998 /D. O'Neill/
  Bratislava - 2004

 • G. Verdi
 • - Luisa Miller /Luisa/
  Philadelphia -Opera 1989 /Con. A. Guadagno, Pavarotti, Burchuladze/

 • G. Verdi
 • - Simon Boccanegra /Amelia/
  SND - Opera /Con. O. Lenard, P. Dvorsky/
  Tourney Switzerland and Germany /SND/

 • G. Verdi
 • - Nabucco /Abigail/
  Bregenzer festspiele 1993 a 1994 /Con. U. Schirmer , Vienna Symphony orchestra/

 • G. Verdi
 • - Messa per Rossini /soprano solo/
  Antwerpen 1990 /Koptchak/

 • G. Verdi
 • - Requiem /soprano solo/
  Mus. festival Bratislava /Con. J. Conlon, Dvorsky, Randova, Koptchak/1989/ Athens /1991/ G. Dimitrova mezzo solo/ Warszaw /1992/ Berlin /1994/ UNESCO Waldbuhne-Live-SAT. 3, CD/ Paris /1994/ UNESCO Benefic concert / Solingen /1995/ Con. Lohnberg, Fisichella, Nesterenko, Baglioni-CD/ Ankara /1996/ Con. O. Lenard, Slovak philharmonic orchestra
  Frankfurt am Mein /1997/ Con. Fabio Luisi
  B. Britten - War Requiem /soprano solo/
  Bern 1994 / Con. A. Delfs/ Swiss symphonic orchestra
  Bratislava 1995 /Slovak philharmonic orchestra/

 • L. van
 • Beethoven-Missa Solemnis /soprano solo/
  Tourney - Con. H. Vonk 1992 Swiss, France, Italy, Vienna

 • L.van
 • Beethoven IX. Symphony /soprano solo/
  London 1991 /Con. F. de Burgos - London symphony orchestra/

 • Dvořák
 • - Requiem /soprano solo/
  Torino/RAI/ 1989 /Con. J. Belohlavek
  Dresden 1992
  Bratislava 1994 -1995
  Frankfurt a/M. 1995

 • A. Dvořák
 • - Stabat Mater /soprano solo/
  Barcelona 1989
  Madrid 1993
  Luzern 1994
  Bratislava 1998

 • A. Dvořák
 • - Dimitrij /Marina/
  Oregon Bach festival /USA/Con. H. Rilling/ Stuttgart 1991, Frankfurt a/M. 1991

 • B.Bartók
 • - Duke Bluebard's Castle
  Tourney - Swiss, Live -CD, Zurich, Luzern, Bern Vevey….1994
  Lille - 2001

 • A.
 • Borodin Prince Igor /Jaroslavna/
  Edinburg Festival /Slovak National Theatre 1990

 • Zemlinsky
 • - Lyric symfonie /soprano solo/
  Bratislava 1995 /Con. R. Weikert/

 • P.
 • Mascagni - Cavalleria rusticana /Santuzza/
  Salzburg Festspiele 1996,Bratislava Slovak National Theatre 1998 - 2004
  články linky

   Staršie články o osobnosti >>
    Ľubica Rybárska
         
  doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

  Zdroj: Slovenské národné divadlo Bratislava


  Verzia pre tlač
         

    Dnes je 21.02.2020

    Narodeniny/výročie  
    21.02.  Roman Hofbauer
    21.02.  Lucia Lužinská
    21.02.  Pavol Rybár
    21.02.  Július Juraj Thurzo
    22.02.  Marcel Štefko
    23.02.  Pavol Paška
    23.02.  Vladimír Giba
    23.02.  Pavol Holländer
    23.02.  Jozef Cíger Hronský
    23.02.  Ján Matej Korabinský
    23.02.  Ivan Hrušovský
    23.02.  Anton Hykisch
    23.02.  Milan Sládek

    Dnes má meniny
    Eleonóra

    Zajtra má meniny
    Etela      za február 2020


     pozrite si poradie TOP 51
     rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


    2303

    osobností
    v databáze portálu


  KTO je KTO?
  a
  KTO bol KTO?
  na Slovensku


   

  (c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS