o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Zora Jesenská / spisovatelia

Zora Jesenská

Zora Jesenská
prekladateľka, spisovateľka, publicistka, redaktorka, literárna kritička, teoretička prekladu, členka Živeny

* 03.05.1909 Martin
21.12.1972 Bratislava
motto

„Poblúdiť možno preto, že sme hľadali veľmi netrpezlivo, že už-už chceli sme byť pri cieli, možno ešte hodne vzdialenom.“

vzdelanie

1918 - 1922 Gymnázium v Martine
1925 - 1935 Hudobná a dramatická akadémia v Bratislave, odbor klavír

životopis

Zora Jesenská sa narodila v národne uvedomelej rodine Fedora Jesenského st., brata J. Jesenského. Bola vnučkou Jána Baltazára Jesenského Gašparé.

Po štúdiách sa v roku 1935 sa vrátila do Martina, kde pôsobila ako súkromná učiteľka hry na klavíra, do roku 1939. Neskôr pracovala v ženskom spolku Živena, v rokoch 1939 - 1949 bola redaktorkou časopisu Živena a edície Knihy Živeny. V rokoch 1949 - 1950 viedla rusistický a prekladateľský seminár na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, súčasne v rokoch 1949 - 1952 pracovala v Matici Slovenskej v Martine, v rokoch 1952 - 1956 bola vydavateľskou redaktorkou a pracovala ako redaktorka bratislavského vydavateľstva Tatran.
Od roku 1956 pôsobila ako prekladateľka striedavo v Martine a v Bratislave. Popredná slovenská prekladateľka, spolutvorkyňa slovenskej prekladateľskej školy, sa venovala najmä umeleckému prekladu. V oblasti umeleckého prekladu do slovenčiny dosiahla vynikajúce výsledky. Publikovala pod pseudonymami Neznáma čitateľka a E. Letričková. Vynikla v umeleckom preklade ruskej (E. I. Babeľ, A. P. Čechov, F. M. Dostojevskij, N. V. Gogoľ, I. A. Gončarov, M. Gorkij, M. J. Lermontov, N. S. Leskov, A. S. Puškin, M. A. Šolochov, L. N. Tolstoj, I. S. Turgenev), francúzskej (E. Romieu, Ch. Philippe, G. Flaubert, A. Dumas), anglickej (W. Shakespeare), bulharskej a nemeckej literatúry (F. Schiller, R. Hochhuth). Za preklady zo slovanských literatúr bola v roku 1948 ocenená Cenou Janka Jesenského, v roku 1950 národnou cenou za preklad diel Vojna a mier a Tichý Don. 
Problematikou prekladateľstva sa zaoberala aj teoreticky v štúdiách a kratších príspevkoch, zvlášť v práci Zvýšiť majstrovstvo prekladu umeleckej literatúry z roku 1956. Pokúsila sa aj o vlastnú literárnu, kritickú a publicistickú tvorbu. Je autorkou kníh Bola som v Sovietskom zväze (1949) a Cesta do Moskvy (1952). Jej články a úvahy vyšli knižne pod názvom Vyznania a šarvátky (1963).
Od 30. rokov publikovala v Živene, Národných novinách, Eláne, Slovenských pohľadoch, Kultúrnom živote a iných časopisoch a denníkoch články, krátke štúdie, glosy, v ktorých rozoberala otázky a problematiku literatúry, výtvarného umenia, folklóru, kultúry a politiky.
V rokoch 1949 - 1949 podpredsedala Živene, aktívne sa zúčastňovala na medzinárodných spisovateľských a novinárskych podujatiach. V roku 1968 sa zapojila do obrodného procesu, zasadzovala sa za demokratizáciu pomerov v republike. Do dejín slovenskej politiky sa zapísala odvážnou kritikou agresie Sovietskeho zväzu proti Československu v roku 1968. Po okupácii bola medzi prvými prenasledovanými intelektuálmi, vymazanými z verejného života.
V roku 1967 jej bol udelený titul zaslúžilej umelkyne.
Zomrela 21. decembra 1972 a pochovaná je na Národnom cintoríne v Martine.

Ocenenia:

1948 Cena Janka Jesenského
1950 Národná cena za preklad diel Vojna a mier a Tichý Don
1967 titul zaslúžilá umelkyňa

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: www.martin.sk, www.obecjaseno.szm.sk; Lexikón slovenských žien, Slovenská národná knižnica, Martin 2003, s. 111. Spracovala M. Remiašová a Z. Mokrá


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 06.12.2019

  Narodeniny/výročie  
  6.12.  Daniel Hevier
  6.12.  Štefan Šlachta
  6.12.  Martin Trenkler
  7.12.  Pavol Hammel
  7.12.  Iveta Radičová
  7.12.  Dara Rolins
  8.12.  Eduard Bárány
  8.12.  Dušan Kaniansky
  8.12.  Imrich Kružliak
  8.12.  Ladislav Gandl

  Dnes má meniny
  Mikuláš

  Zajtra má meniny
  Ambróz    za december 2019


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS