o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Richard Réti / individuálne športy

Richard Réti

Richard Réti
šachový teoretik, mysliteľ, novátor

* 18.05.1889 Pezinok
06.06.1929 Praha
životopis

Hoci sa narodil na Slovensku (vtedy Rakúsko-Uhorsku), bol československým občanom, česky ani slovensky nehovoril. V rodine židovského lekára bola hlavným dorozumievacím jazykom nemčina. Detstvo prežil v Pezinku, neskôr, od svojich 15. rokov, vo Viedni. Štúdium matematiky na univerzite vo Viedni nedokončil ale začal sa profesionálne venovať šachu. Žil na rôznych miestach Rakúsko-Uhorska, v Holandsku, od roku 1920 v Bratislave.
Najväčšie úspechy dosiahol po 1. svetovej vojne, keď sa zaradil medzi najlepších šachistov sveta a získal titul šachového veľmajstra.

Bol členom československého družstva, ktoré zvíťazilo na tzv. nultej šachovej olympiáde v roku 1924 v Paríži a obsadilo 5. miesto na 1. šachovej olympiáde v roku 1927 v Londýne. V rokoch 1925 a 1927 získal titul majstra ČSR.
Do histórie šachu prešlo Rétiho otvorenie, vynikal i v hre na slepo, v ktorej počtom súčasne hraných 29 partií utvoril vtedajší platný svetový rekord. Rétiho rekord neskôr prekonal Aljechin.
Kolosálny rast šachového života vo vtedajšej SSSR zapôsobil na Rétiho veľkým dojmom a on napísal, že šachy sa tu stali ľudovou hrou a že budúcnosť je v rukách sovietskych šachistov. V Moskve sa v roku 1925 oženil so 17-ročnou dcérou známeho ruského básnika Sergeja Gorodeckého - Ragnedou.
Zomrel na šarlach v Prahe, kde bol aj spopolnený. Urna s jeho pozostatkami je uložená na cintoríne vo Viedni.

Richard Réti patrí k najvýznamnejším šachovým hráčom a mysliteľom prvej polovice 20. storočia. Jeho praktické hráčske výsledky na turnajoch v priamej konkurencii so svetovou šachovou elitou tej doby boli obdivuhodné. Preslávil sa tiež ako vynikajúci šachový pedagóg, publicista a tvorca originálnych šachových štúdií. Spolu s Breyerom a Nimcovičom patril k zakladateľom nového poňatia šachovej hry. Neúnavnú činnosť vyvíjal ako praktik, analytik, novátor, literát a kritik. Je považovaný za zakladateľa šachovej novoromantickej školy.
Celkom Réti zohral na 74 turnajoch 967 partií, z ktorých 455 vyhral, 253 prehral a v 259 remízoval.

tvorba

Je autorom niekoľkých šachových príručiek. V syntetickej učebnici Nové idey v šachu opísal a analyzoval hru starých majstrov, predstavil hru súčasných vynikajúcich šachistov (A. A. Alechin, J. R. Capablanca, E. Lasker, J. Bogoljubov) a najmä kombinácie  predstaviteľov tzv. matematickej hry, resp. novoromantickej hypermodernej školy, k položeniu základov ktorej sám prispel rozpracovaním vlastnej stratégie bočného ovládnutia stredu prostredníctvom strelcov. Bol tiež hlavným spolupracovníkom pri príprave učebnice  švédskeho teoretika L. Colljina (1920). Jeho učebnica Majstri šachovnice vyšla posmrtne v anglickom preklade. Posmrtne vyšiel i jeho súbor 53 štúdií uverejnených predtým v odborných časopisoch. V rokoch 1914 - 1944 uverejnili 9 jeho štúdií v Albume Svetovej šachovej federácie FIDE. V roku 1920 vydával s J. Breyerom v Bratislave časopis Szellemi SportGeistes Sport, v ktorom viedol rubriku šachové problémy. Jeho teoretické dielo malo celosvetový ohlas a vydali ho vo viacerých jazykoch.

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: www.chesslady.com, www.pezinok.sk; spracovala M. Remiašová


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 23.02.2020

  Narodeniny/výročie  
  23.02.  Pavol Paška
  23.02.  Vladimír Giba
  23.02.  Pavol Holländer
  23.02.  Jozef Cíger Hronský
  23.02.  Ján Matej Korabinský
  23.02.  Ivan Hrušovský
  23.02.  Anton Hykisch
  23.02.  Milan Sládek
  24.02.  Ján Ľupták
  24.02.  Marko Vrzgula
  24.02.  Ľubomír Rehák
  25.02.  Ján Štrasser
  25.02.  Imrich Karvaš
  25.02.  Jozef Bendžala

  Dnes má meniny
  Roman/Romana

  Zajtra má meniny
  Matej    za február 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS