o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Ján Adam Raymann /Reimann/ / prírodné vedy / medicína

Ján Adam Raymann /Reimann/
lekár, lekárnik, bádateľ, meteorológ, priekopník variolizácie, polyhistor

* 23.04.1690 Prešov
23.04.1770 Prešov
vzdelanie

Nižšie školy navštevoval na gymnáziu v Košiciach a vyššie ročníky absolvoval v prešovskom evanjelickom kolégiu za pôsobenia Jána Rezíka.
Od roku 1709 začal študovať medicínu v Jene (Nemecko) a Leydene (Holandsko).
V roku 1712 ukončil medicínsky doktorát.

životopis

Narodil sa a vyrástol v rodine lekárnika, ktorej patril meštiansky dom č. 68 na Hlavnej ulici v terajšej mestskej pamiatkovej rezervácii historického jadra Prešova. Otcovo povolanie v ňom vzbudzovalo veľký záujem o farmaceutické otázky. Ako 8-ročný sa stal polosirotou. Aj otčim, tiež lekárnik, mal záujem poslať ho na štúdiá. Počas štúdií sa venoval aj lekárnictvu s cieľom získať potrebné predpoklady na správu rodinnej lekárne. Na jeho vzdelávaní sa podieľali učitelia: Wolfgang Vedelius, Hadrian Slevogtius, Johan Rau a Herman Boerhave.

Po štúdiách na univerzitách v Nemecku a Holandsku sa vrátil späť do Prešova, kde bol zakrátko vymenovaný za mestského lekára v roku 1712 dostal ponuku pracovať v Poľsku. O rok neskôr sa vrátil do Prešova, kde ho vymenovali do funkcie mestského fyzikusa. Za občana mesta bol prijatý až v roku 1731 ako 41-ročný, keďže podmienkou na získanie tohto štatútu bolo vlastníctvo majetku. Nadobudol ho ženbou so Žofiou Wachsmannovou. Popri funkcii fyzikusa spravoval rodinnú lekáreň, opustenú od otčimovej smrti v roku 1710, kde mal aj laboratórium. Jeho lekáreň mala výbornú povesť i pre jeho ľudomilstvo.

V roku 1719 za svoju praktickú, odbornú a publikačnú činnosť sa stal členom učenej cisárskej spoločnosti – Academie Leopoldiany - neskôr aj stoličným lekárom Šarišskej stolice. Vďaka neúnavnej bádateľskej činnosti podstatne obohatil lekársku vedu v období prvej polovice 18. storočia a vo veľkej miere sa zaslúžil o rozvoj zdravotníctva v prešovskom regióne.

Venoval sa aj obchodovaniu s liečivými a exotickými tovarmi a tiež obchodu s vínom. Jeho život i aktivitu nepriaznivo ovplyvnilo rozhodnutie definitívne zastaviť činnosť lekární, ktorých majiteľmi boli lekári. Zaoberal sa epidemiológiou, pôrodníctvom, gynekologickými ochoreniami. Študoval o infekčných chorobách, týfuse, dyzentérii, osýpkach, šarlachu, besnote a aktívne o nich publikoval. Odborné štúdie s lekárskou aj prírodovednou tematikou uverejňoval najmä vo vedeckých zborníkoch vo Viedni, tiež vo Vroclavi, Erfurte a v Norimbergu.

Ako prvý na európskom kontinente úspešne uskutočnil v roku 1721 variolizáciu – očkovanie proti pravým kiahňam - na vlastnej dcére. Pokus podrobne opísal vo Vratislavských análoch - ANNALES PHYSICOMEDICE. Jeho poznatky a výskumy v medicíne boli priekopnícke a vysoko ocenené vo vedeckom svete. Práve v tejto oblasti najviac preslávil seba, Prešov a Šarišskú stolicu. Bol prívržencom M. Bella a Stahlovej školy.

Aktívne sa zaoberal meteorológiou a výskumom minerálnych vôd. V Prešove založil prvú meteorologickú stanicu. Robil aj prvé agrometeorologické výskumy. Zachovali sa iba pozorovania z rokov 1717-20, publikované v časopise Bresslauer Sammlung. V tejto oblasti spolupracoval s geografom a historikom Matejom Belom (1684 - 1749), ktorý pri častých návštevách Prešova a jeho okolia sa snažil ľuďom približovať prírodné javy.

Nástupom tereziánskeho obdobia v krajine nastal veľký záujem o minerálne pramene vôd a o rozvoj kúpeľníctva. Preto osobne navštívil mnohé pramene minerálnych vôd Šariša, analyzoval ich a získané poznatky zasielal M. Belovi. On sám objavil niektoré: v Gaboltove, Gerlachove, Hrabskom, Snakove, Petrovej, Fričke, Cigeľke, Hornom a Dolnom Tvarožci, Bardejove, Dlhej Lúke, tiež v Malom Šariši a pri Prešove Borkute a Cemjate. Už vtedy pred mnohými rokmi staval bardejovské vody pred ostatné v Šariši. Okrem iného uviedol, že pri Prešove vyviera voda v prekrásnej doline a spomenul prameň Zlá studňa pri Prešove, ktorý zabíja vtáky.

Prirodzeným vyústením jeho snáh bolo, že sa stal hlavným stoličným lekárom a neskoršie aj hlavným referentom a analyzátorom vôd pre prvý súpis minerálnych prameňov. Jeho poznatky, získané pri súpise minerálnych prameňov, sa využívajú dodnes.

Bol, podobne ako Matej Bel, polyhistor, pretože aktívne pracoval vo viacerých odboroch spoločenského života vtedajšej doby. Medzinárodné uznanie si získal aj celým radom odborných štúdií z farmakológie, tiež z meteorológie a z analytickej chémie.

Pôsobenie

 • 1713 menovaný do funkcie mestského fyzikusa; stáva sa mestským, neskôr stoličným lekárom v Šarišských Župčanoch
 • Mestský lekár, Prešov
 • Hlavný lekár Šarišskej stolice

  Členstvo vo vedeckej spoločnosti
  1719 člen Academie Leopoldiny

  Zásluhy
 • Ako prvý na európskom kontinente úspešne uskutočnil v roku 1721 variolizáciu – očkovanie proti pravým kiahňam - na vlastnej dcére.
 • V Prešove založil prvú meteorologickú stanicu.
 • Objavil minerálne pramene v Gaboltove, Gerlachove, Hrabskom, Snakove, Petrovej, Fričke, Cigeľke, Hornom a Dolnom Tvarožci, Bardejove, Dlhej Lúke, tiež v Malom Šariši a pri Prešove Borkute a Cemjate.

  Pocty
 • Na jeho počesť vznikli známe Raymannove dni, ktorých sa v Prešove zúčastňujú lekári a vyznávači jeho odkazu zo Slovenska a zahraničia.
 • Na jeho pamiatku bola pri príležitosti 250. výročia prvého očkovania proti kiahňam vo vstupnej chodbe mestskej radnice odhalená pamätná tabuľa s textom: FYZIKUS ŠARIŠSKEJ ŽUPY A MESTA PREŠOVA DR. JÁN ADAM REIMANN ROKU 1721 AKO PRVÝ LEKÁR V STREDNEJ EURÓPE OČKOVAL PROTI KIAHŇAM.
 • Podľa jeho mena je v meste pomenovaná aj jedna ulica, kde je zdravotné stredisko a v minulosti tam mala sídlo vojenská nemocnica.
 • Je po ňom pomenovaná Prešovská nemocnica, aj gymnázium.
 • doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

  Zdroj: Encyklopédia; www.cassovia.sk/korzár; spracovala Viola Tóthová


  Verzia pre tlač
         

    Dnes je 18.10.2019

    Narodeniny/výročie  
    18.10.  Martin Rázus
    18.10.  Jozef Gregor Tajovský
    18.10.  Ján Bodnár
    19.10.  Zdeno Cíger
    19.10.  Ján Mikolaj
    19.10.  Mária Bátorová
    19.10.  Beata Kosová
    19.10.  Daniel Petrovič
    19.10.  Ľudo Ondrejov
    19.10.  Vincent Šikula
    19.10.  Mikuláš Huba
    19.10.  Rafael Rafaj
    19.10.  Danka Barteková
    20.10.  Augustín Bačinský
    20.10.  Hana Hegerová
    20.10.  Ján Volný
    20.10.  Stanislav Počaji
    20.10.  Milan Sága
    20.10.  Viliam Turský
    20.10.  Vendelín Macho

    Dnes má meniny
    Lukáš

    Zajtra má meniny
    Kristián      za október 2019


     pozrite si poradie TOP 51
     rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


    2303

    osobností
    v databáze portálu


  KTO je KTO?
  a
  KTO bol KTO?
  na Slovensku


   

  (c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS