o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Ľubor Kresák / prírodné vedy

Ľubor Kresák

prof. RNDr. Ľubor Kresák DrSc.
astronóm, prvý slovenský profesor astronómie

* 22.08.1927 Topoľčany
20.01.1994 Bratislava
životopis

Ľubor Kresák bol rodákom z Topoľčian. V roku 1951 získal titul doktora prírodných vied na Prírodovedeckej fakulte UK v Prahe. Nasledujúce štyri roky pracoval na Skalnatom Plese v Astronomickom observatóriu, kde spolupracoval aj s docentom V. Guthom. V rokoch 1952 – 1955 prednášal astronómiu na VŠP v Prešove. Rok 1955 sa spája s nástupom Ľubora Kresáka na post vedúceho oddelenia medziplanetárnej hmoty Astronomického ústavu SAV v Bratislave. V tomto období tiež začal prednášať astronómiu na Prírodovedeckej fakulte UK.
V roku 1957 získal titul kandidáta vied a o štyri roky neskôr sa habilitoval. Doktorom vied sa stal v roku 1967. O rok neskôr bol zvolený za člena korešpondenta SAV a v roku 1988 za člena korešpondenta ČSAV.
Kresák sa v roku 1993 stal prvým slovenským profesorom astronómie. Ďalšia jeho činnosť sa spájala tiež s Astronomickým ústavom SAV, kde pôsobil vo funkcii zástupcu riaditeľa a venoval sa pozorovaniu komét, asteroidov a meteorov. Skúmal ich priestorové rozloženie a pohyb, ich pôvod a vývoj.
Úspechom v jeho profesnej kariére je objav dvoch komét. V roku 1951 objavil kométu, ktorá dostala názov „41P/Tuttle-Giacobini-Kresák“ a v roku 1954 to bola kométa “C/1954M2 Kresák-Peltier“ .
V roku 1958 bol členom československého národného komitétu astronomického a od roku 1971 mu predsedal. V roku 1961 pôsobil vo funkcii predsedu komisie pre meteory a meteority Medzinárodnej astronomickej únie a od roku 1973 bol nasledujúce tri roky prezidentom komisie pre polohy a pohyb malých planét, komét a satelitov MAÚ. O ďalších šesť rokov sa stal viceprezidentom tejto únie. V roku 1975 sa stal členom riadiaceho výboru Medzinárodného programu pre výskum slnečnej sústavy. Bol tiež členom Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a dlhoročným členom jeho hlavného výboru.
Z pera prof. Kresáka vyšlo aj mnoho teoretických prác o evolučných vzťahoch medzi kométami, asteroidmi a meteoritmi. Ich vysokú vedeckú hodnotu dokumentuje viac ako 1500 odvolávok na jeho dielo a takmer 100 citácií za rok. K najvýznamnejším výsledkom jeho práce patrí objav procesu starnutia, dĺžky existencie a spôsob zániku komét, tiež objav a vysvetlenie rezonančných medzier v sústave komét, určenie hmotnosti sústavy asteroidov. V roku 1978 sa mu podarilo objasniť pôvod Tunguzského meteoritu.
Profesor Kresák je zakladateľom vedeckej školy pôsobiacej v oblasti vzájomných súvislostí medzi jednotlivými populáciami medziplanetárnych telies, ktorá získala uznanie v astronomickom svete.
Vedecké úspechy Ľubora Kresáka boli ocenené aj medzinárodnou astronomickou komunitou, keď bola podľa neho pomenovaná planétka č. 1849 Kresák.

Ocenenia:

1970 udelenie Štátnej ceny za vedecké práce

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 23.09.2019

  Narodeniny/výročie  
  23.09.  Zuzana Mauréry
  23.09.  Ľubomír Javorský
  23.09.  Milan Timko
  23.09.  Michal Demeš
  23.09.  Roman Kaliský
  23.09.  Magdaléna Štrompachová
  23.09.  Milan Laurenčík
  24.09.  Dušan Muňko
  24.09.  Oľga Danglová
  24.09.  Mária Mračnová
  24.09.  Viliam Gruska
  24.09.  Vladimír Bajan
  24.09.  Tomáš Surový
  24.09.  Chatam Sofer
  24.09.  Rudolf Viest
  25.09.  Peter Dvorský
  25.09.  Robo Grigorov
  25.09.  Eugen Suchoň
  25.09.  Vladimír Vojtek
  25.09.  Ján Mokoš
  25.09.  Marián Tkáč
  25.09.  Adolf Peter Záturecký
  25.09.  Dana Dinková

  Dnes má meniny
  Zdenka

  Zajtra má meniny
  Ľuboš/Ľubor    za september 2019


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS