o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Jozef Kundlák / hudba

Jozef Kundlák

Jozef Kundlák
operný spevák, tenor

* 12.10.1956 Bratislava
vzdelanie

1976 – 1981 Konzervatórium, odbor operný spev (prof. Ida Černecká), Bratislava

životopis

Jozef Kundlák sa narodil v Bratislave. Po absolvovaní tamojšieho konzervatória u profesorky Černeckej, sa zúčastnil na Letnom opernom kurze Európskeho operného centra v Belgicku v roku 1984. Ešte predtým, v roku 1983, bol ako tenor prijatý za sólistu opery SND v Bratislave.
V roku 1985 zvíťazil na speváckej súťaži Luciana Pavarottiho vo Philadelphii. Následne získal angažmán v milánskej opere La Scala a na iných svetových operných scénach, okrem iných to bola Bologna (Teatro Communale), Venezia, Firenze, Benátky (Teatro La Fenice), Roma, Neapol, Palermo, Viedeň, Mníchov (Bavorská štátna opera), Berlín, Moskva, Budapešť, či Praha, kde účinkoval so špičkovými sólistami, režisérmi a dirigentami ako Bruno Bartoletti, Riccardo Muti, Wolfgang Sawallisch, Peter Schreier, F. Luisi, Ch. Thielemann, V. Neumann a ďalší.
Tenoristova bohatá koncertná činnosť siaha od všetkých európskych štátov, cez Japonsko, Rusko a Čínu až po USA (Philadelphia, New York).
Počas svojej kariéry stvárnil množstvo lyrických postáv v dielach skladateľov Mozarta, Rossiniho, Donizertiho, Verdiho, Wagnera, Massaneta a iných. V tenorovom repertoári sú tiež také role ako Alfréd v Traviate, Fenton vo Falstaffovi, Faust v opere s rovnomenným názvom od Gounodova a Boitovom Mefistofelovi. Spieval Lenského v Eugenovi Oneginovi a Werthera na opernej scéne vo francúzskom Lyone v rovnomennej opere J. Masseneta. Úspech mu prieniesla aj rola Camille de Rossillon v Lehárovej Veselej vdove, ktorú odspieval na operetnom festivale v Triestne.
V roku 1991 spieval Jozef Kundlák Mozartovo Requiem s Philadelphským orchestrom pod vedením Riccarda Mutiho v Carnegie Hall v New Yorku a v Academy of music vo Philadelphii. V tom istom roku sa predstavil v Deutsche Oper Berlín a Bavorskej štátnej opere v Mníchove ako Belmonte v Mozartovej opere Únos zo Serailu.
Na scéne Slovenského národného divadla sa ako sólista uviedol v úlohách lyrického repertoáru: ako Princ v Dvořákovej Rusalke, či Elvino v Belliniho opere Námesačná. K ďalším úlohám patrili postavy z Mozartových opier, Fenton vo Verdiho Falstaffovi, Vojvoda z Mantovy vo Verdiho Rigolettovi, Edgardo v Donizettiho Lucii z Lammermooru, Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky, Laertes v Hamletovi, kráľ v Panne Orleánskej od P. I. Čajkovského.
Koncom roka 2004 sa s operou SND zúčastnil ako Alfredo vo Verdiho Traviate veľmi úspešného turné po Japonsku. V januári 2007 naštudoval náročný, vysoký part v svetovej premiére súčasného českého skladateľa Tomáša Hanzlíka v pražskom Národnom divadle: Lacrimae Alexandri Magni.
Jozef Kundlák pravidelne účinkuje aj na mnohých európskych a svetových koncertných pódiách. Predovšetkým v dielach Mozarta a Haydna, ale aj v dielach Dvořáka, Janáčka, či Stravinského. Ako hosť pôsobil v Grazi v Beethovenovej Missa Solemnis a v Paríži sa v roku 1997 predstavil v Šostakovičovom diele De la poésie Juive. V roku 1998 naštudoval pre Salzburg Jánove pašie a Beethovenovu 9. Symfóniu a v Lipsku s dirigentom Fabiom Luisim naštudoval Händlovho Mesiáša. S tým istým dirigentom sa okrem iných koncertov zúčastnil významného jubilejného Štrausovského koncertu s mníchovskou filharmóniou v roku 1999.
V poslednom období sa Jozef Kundlák predstavil najmä na európskych pódiách, predovšetkým vo Verdiho diele Requiem a v Dvořákových oratoriálnych dielach.
V súčasnosti tvoria repertoár Jozefa Kundláka diela od autorov klasicizmu až po skladateľov 20. storočia, od Wolfganga Amadea Mozarta až po Leoša Janáčka, či súčastných autorov Juraja Beneša zo Slovenska alebo Lorenza Ferrera z Talianska. Na scéne SND spieva osem titulov, okrem iných Don Giovanniho vo Figarovej svadbe, Lucia di Lammermoora v Nápoji lásky, či Eugena Onegina.

Ocenenia:

- cena Literárneho fondu SR za stvárnenie postavy Werthera v Opere SND
- v roku 2007 získal prestížnu cenu Fra Angelica

tvorba

Diskografia:

V. bellini: La Sonnambula
W.A. Mozart: Requiem
A. Dvořák: Requiem
G. Donizetti: Elisabetta al Castello di Kenilworth
L. Janáček: Káťa Kabanová
W.A. Mozart: Cosi fan tutte
J. Móri: Nur du allein

záujmy

letecké modelárstvo

články linky
  Jozef Kundlák: Raz by chcel spievať s anjelmi

 Staršie články o osobnosti >>
  Oficiálna stránka Jozefa Kundláka
       
doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: Jozef Kundlák, www.kundlak.sk


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 18.02.2020

  Narodeniny/výročie  
  18.02.  Peter Chudík
  18.02.  Mieroslav Hysko
  18.02.  Ján Múdry
  19.02.  Mária Machová
  19.02.  Valentín Beniak
  19.02.  Ján Filc
  19.02.  Jozef Schmidt
  19.02.  Anton Zentko
  19.02.  František Oto Hieronymi
  19.02.  Natália Blahová
  20.02.  István Zachariaš
  20.02.  Dušan Junek

  Dnes má meniny
  Jaromír

  Zajtra má meniny
  Vlasta    za február 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS