o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Ladislav Lorenc / iné

Ladislav Lorenc

Ladislav Lorenc
kryptografológ a knihovník

* 1907 Kremnica
1964
vzdelanie

ČVUT, Praha

životopis

Kto bol Ladislav Lorenc? Slovenský Champollion, neobyčajne húževnatý muž, kryptografológ a knihovník, ktorý svoj život zasvätil rozlúšteniu tajného písma Martina Kukučína, jedného z našich najväčších spisovateľov.
Narodil sa v roku 1907 v Kremnici. Pochádzal z bohatej rodiny, otec mal firmu na výrobu kachlí a obkladačiek, matka bola vzdelaná žena. Študoval na ČVUT v Prahe, mal prevziať fabriku po otcovi, ale štúdiá nedokončil. Spočiatku pracoval v Plzni, potom v technickej knižnici v Bratislave. Na sklonku svojho života, okolo roku 1960, prišiel zo Štátnej vedeckej knižnice z Košíc, pracovať do Slovenských uhoľných baní v Prievidzi, kde sa zakladalo oddelenie Vedeckých a technických informácií.
Od mladosti sa zaoberal čítaním pergamenov a starých listín. Rozlúšteniu Kukučínových stenografických zápiskov sa začal venovať od roku 1943. Kukučínovo písmo bolo svojbytným a dobre premysleným kódom autora.

“Text

Ani po štyroch rokoch tvrdej práce a skúmania nenachádzal logické vysvetlenie znakov. Pustil sa zlou cestou a musel sa vrátiť na začiatok. Potom sa vzdal systematického úsilia, len občas sa ku Kukučínovým zápisníkom vracal. Po opakovaných listovaniach v zápiskoch narazil na citát opísaný z pomníka s menom cisára Ferdinanda I. To bolo prvé slovo, ktoré sa mu podarilo rozlúštiť preto, že sa v ňom nachádzajú dva páry písmen „d“ a „n“. Lorencovi sa podarilo prelomiť kód stenogramov. Ešte celý ďalší rok pracoval na stanovení úplnej abecedy znakov. Na jej dešifrovaní pracoval až do roku 1954. Kukučínova abeceda má 28 znakov, niektoré písmená majú viac podôb alebo sa nachádzajú na dvoch alebo až troch riadkoch, mnohé sú písané aj sprava doľava, iné zdola hore.

“Text

Potom sa pustil do prepisovania tajomných zápiskov. V nasledujúcich rokoch preložil sedem zápisníkov, v ktorých boli aj dovtedy neznáme Kukučínove diela. Medzi inými prepísal napríklad román Bohumil Valizlosť Zábor. Ani do smrti v roku 1964 však nestihol stransponovať všetky texty.
Na tohto významného človeka si spomína jeho bývalá kolegyňa, pani Alena Turková, s ktorou dva roky sedeli v jednej kancelárii. „Bol to svojim spôsobom zaujímavý človek. Dokonale ovládal niekoľko jazykov: maďarsky, nemecky, francúzsky, anglicky, rusky a jidiš. Naučil sa aj španielsky, lebo predpokladal, že Kukučínove zápisky, ktoré robil v Južnej Amerike budú mať súvislosť s týmto jazykom.“
Nové pracovisko v Prievidzi si pravdepodobne vybral preto, aby bol bližšie k Martinu, k zdroju svojho záujmu, ku knižnici Matice slovenskej, odkiaľ si nosieval Kukučínove zápisky. Prekladom venoval všetok svoj voľný čas, pracoval po nociach a vždy s maximálnym sústredením.
Pani Turková v spomienkach pokračuje: „Tu v Prievidzi už prekladal, písmo mal dostatočne nacvičené. Mala som možnosť nazrieť aj do originálneho zápisu. V čase spracovania prekladov som si prečítala všetky Kukučínove diela. Pre mňa bol najsilnejšou osobnosťou, akú som v Prievidzi vôbec stretla. Bolo to zásluhou jeho zanietenosti do práce, bol nesmierne sčítaný, nebola vari žiadna oblasť, ktorá by mu bola bývala cudzia. Bol to človek skôr vedeckého zamerania, nikdy som ho nevidela, že sa z niečoho tešil, či prejavoval radosť z nejakého úspechu.“
Vyznačoval sa skromnosťou. Omylom ho titulovali inžinierom, proti tomu sa ohradzoval a v liste adresovanom SAV to aj vysvetľoval: „Mám len jedinú prosbu...k môjmu menu nedávajte prosím žiaden titul“.
Bol svojský, ale rešpektovaný, nepodriaďoval sa iným, ani režimu. Mal vysokú postavu, chorľavého vzhľadu. Pôsobil dojmom čudáka, rozumeli mu len tí, ktorí ho dobre poznali. Nosieval dlho len jeden kabát – hubertus, ktorý na ňom doslova visel. O sebe hovoril veľmi zriedka. Svojej bývalej kolegyni sa však priznal so zážitkom z obdobia detstva: „Vraj, keď niečo vyparatil, tak ho otec sám nezbil, ale požiadal o to domovníka. V mladosti mal zvláštnu výchovu, rodina ho vychovávala k pokore. Keď dostal nové šaty, musel ich venovať niektorému z priateľov a on sám nosil poobšívané. Obdarovaného chlapca ešte musel na znak toho, že mu to dáva z lásky, aj pobozkať. Vraj to bolo preto, aby sa naučil skromnosti a vedel sa vcítiť do postavenia chudobnejších.“
Jeho manželka bola Nemka, silná socialistka, bývala sama v Trenčíne. Nikdy sa neprejavovala ako rodinný typ, manželstvo nebolo šťastné, boli od seba odlúčení už v čase, keď pracoval v Košiciach. Ťažko niesol predčasnú smrť jedinej osemnásťročnej dcéry.
Bol osamelý, býval v podnájme na starom Sídlisku v Prievidzi. Ku koncu svojho života bol chorý, vedelo sa, že spáva posediačky. Zomrel v roku 1964 a nad jeho hrobom odzneli aj slová, ktoré povedal za svojho života kolegom, keď im podával do rúk Kukučínove osobné zápisky „uvedomte si, že držíte v ruke vec posvätnú“. Pochovaný je na cintoríne v Trenčíne.

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: Anna Sabová. In: Prievidzský občasník č. 3, 2006; Foto: Slovenská národná knižnica Martin, SL 40/2, 21AA2; Lorenc, L.: Kukučínova stenografia. In: Slovenská literatúra, roč. X, č. 4, s.503-506. 1963.


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 18.03.2019

  Narodeniny/výročie  
  18.03.  Jozef Gönci
  18.03.  Zdeno Chára
  18.03.  Július Sýkora
  18.03.  Ondrej Štefanko
  18.03.  Jozef Mihál
  19.03.  Jozef Moravčík
  19.03.  Peter Miššík
  19.03.  Ľubomír Dobrík
  19.03.  Jozef Miloslav Hurban
  19.03.  Vladislav Müller
  19.03.  Ľuboš Pástor
  20.03.  Jozef Kroner
  20.03.  Vladimír Anďal
  20.03.  Fero Fenič
  20.03.  Imrich Ruisel
  20.03.  Zuzana Haasová
  20.03.  Viktor Kubal
  20.03.  Miroslav Lajčák
  20.03.  Szilárd Somogyi
  20.03.  Jozef Tóth

  Dnes má meniny
  Eduard

  Zajtra má meniny
  Jozef    za marec 2019


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS