o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Eugen Pavol Bohuš / súdnictvo

Eugen Pavol Bohuš

JUDr. Eugen Pavol Bohuš
publicicta, právnik a politik

* 03.05.1892 Brezno
19.04.1977 Poprad
vzdelanie

gymnázium v Rimavskej Sobote
1915 Univerzita v Budapešti

životopis

Eugen Pavol Bohuš bol publicicta, právnik a politik. Pochádzal zo šľachtickej rodiny pôvodom z Liptova (Liptovské Beharovce). Bol synom JUDr. Jána Bohuša, ktorý pôsobil ako právny zástupca mesta Brezno, neskôr ako advokát a predseda správy Tatra Banky (filiálky v Brezne) a Malvíni Bohušovej, rod. Kiszely, ktorá sa aktívne podieľala na práci v Živene. Ich mestský dom na breznianskom námestí dodnes stojí. Z ich štyroch detí, ktoré tu vychovali sa dospelého veku dožili len syn Eugen Pavol a dcéra Mária Terézia.
Eugen Bohuš absolvoval gymnaziálne štúdiá v Rimavskej Sobote. Za doktora práv bol promovaný roku 1915 na budapeštianskej univerzite, neskôr vyštudoval tiež politické vedy v Clui-Napoca (Kolozsvár).
Po vojne, ktorú prekonal na viacerých frontoch, demobilizoval ako nadporučík československej armády. Do roku 1927 bol župným hlavným notárom a tajomníkom župana v Liptovskom Sv. Mikuláši. V rokoch 1928 - 1930 bol pracovníkom okreného úradu v Rožňave, v období rokov 1930 - 1934 pôsobil ako okresný náčelník (t.j. prednosta okresného úradu) v Stropkove, v rokoch 1934 - 1940 zastával rovnakú funkciu v Levoči, v rokoch 1940 - 1942 v Spišskej Novej Vsi a v rokoch 1942 - 1944 v Poprade.
Po vojne v rokoch 1945 - 1951 pôsobil ako vedúci úradu a tajomník Okresného národného výboru a v rokoch 1951 - 1958 ako okresný archivár v Poprade.
S manželkou Gabrielou Bohušovou, rod. Hillawoth mali dve deti Ivana a Katarínu. Ich syn Ivan sa venuje dodnes histórii Vysokých Tatier.
Eugen Bohuš zomrel 19. apríla 1977 v Poprade, kde je aj pochovaný.

tvorba

Ako dôchodca sa venoval archívnictvu v Porade. Počas tohoto obdobia usporiadal archív a spracoval históriu niektorých podnikov (Vagónka, pivovar, Tatrasmalt).
Vypracoval tiež návrh na územné osamostatnenie Vysokých Tatier, administratívne pripravoval podmienky založenia TANAP-u.

V roku 1945 sa pričinil o zlúčenie múzeí v Poprade a vo Veľkej, a tým o založenie Podtatranského múzea, ktoré do roku 1949 aj spravoval.
Príspevky s historickou, múzejníckou, archivníckou a knihovednou tematikou publikoval v Novom slove, Slovenskej národnej knižnici, Knižnici, Múzeu, v Archívním časopise, Podtatranských novinách a ďalších.

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: Slov. bibliografický slovník a písomné pamiatky rodiny Bohuš


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 23.01.2020

  Narodeniny/výročie  
  23.01.  Ester Martinčeková - Šimerová
  24.01.  László Miklós
  24.01.  Juraj Zverko
  24.01.  Naďa Rappensbergerová - Jankovičová
  24.01.  Bibiána Obrimčáková
  25.01.  Janko Alexy
  25.01.  Juraj Pavlásek
  25.01.  Jozef Bobík
  25.01.  Jozef Chovančík
  25.01.  Zora Czoborová
  25.01.  Richard Petruška
  25.01.  Milan Profant

  Dnes má meniny
  Miloš

  Zajtra má meniny
  Timotej    za január 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS