o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Miloš Ruppeldt / hudba

Prof. Miloš Ruppeldt
hudobný pedagóg, teoretik, zbormajster

vzdelanie

- ľudová škola v Liptovskom Mikuláši
- gymnázium v Kežmarku a Banskej Štiavnici

životopis

Profesor Miloš Ruppeldt bol významnou slovenskou hudobnou osobnosťou. Pôsobil ako hudobný pedagóg, teoretik, zbormajster a prekladateľ.
Narodil sa v Liptovskom Svätom Mikuláši v buditeľskej rodine, ktorá bola oddaná hudbe, divadlu i literatúre. Vo svojom rodisku navštevoval ľudovú školu, potom študoval na gymnáziu v Kežmarku a Banskej Štiavnici, kde viedol spevokol Tatran a vydával Slovenské Spevy.
Od roku 1905 až do vypuknutia 1. svetovej vojny pôsobil v zahraničí: v Argentíne, Lipsku a Lodži. Po návrate z ruského zajatia v roku l9l9 sa usadil v Bratislave.
V bratislavskom divadle zorganizoval v roku l9l9 prvé predstavenie Smetanovej Predanej nevesty.
Bol zakladateľom slovenského hudobného školstva a hlavným zakladateľom prvej Hudobnej školy na Slovensku v Bratislave, neskôr konzervatória, ktorého sa stal riaditeľom.
Spolu s Oskarom Nedbalom založil hudobný odbor Bratislavského rozhlasu v Bratislave a stal sa jeho riaditeľom. Spolupracoval pri zakladaní a budovaní viacerých hudobných inštitúcií.
V roku 1920 bol spoluzakladateľom ochotníckeho orchestrálneho združenia Slovenskej filharmónie, zloženej z amatérskych hudobných nadšencov, v ktorej pôsobil ako dirigent. Absolvovali vyše 130 koncertných vystúpení doma i v zahraničí.
Bol zakladateľom a doživotným dirigentom Speváckeho zboru slovenských učiteľov (SZSU). Toto spevácke združenie založil v Trenčíne v roku 1920. Zbor dirigoval v rokoch 1920 - 1943. Repertoár speváckeho zboru založil na novej tvorbe slovenskej klasiky. K novej zborovej tvorbe podnietil viaceré známe osobnosti slovenskej hudby, okrem iných Mikuláša Moyzesa, Jána Levoslava-Bellu, Viliama Figuša-Bystrého i Mikuláša Schneidera-Trnavského. Jeho láska k piesni a hlboký umelecký cit vytvorili zo SZSU dokonalé teleso v technike prednesu, do ktorej vhodným spôsobom dával svoju individualitu. Počas jeho pôsobenia súbore uskutočnil úspešné koncertné zájazdy po celom Slovensku. SZSU vystupoval tiež v Čechách a na Morave, v Poľsku, Juhoslávii, vo Viedni, Grécku a Bulharsku. SZSU viedol až do svojej smrti v roku 1943.
Miloš Ruppeldt mal zásluhy aj na založení Spolku slovenských umelcov a Družstva Slovenského národného divadla. Do konca svojho života vykonával funkciu riaditeľa v Slovenskom autorskom združení.
Vo vydavateľstve Tranoscius vydával aj evanjelické cirkevné skladby. Venoval sa tiež prekladu beletrie z viacerých jazykov: zo španielčiny, nemčiny a maďarčiny.
Miloš Ruppeldt zomrel v Bratislave v roku 1943. O jeho láske k hudbe i ľudu svedčí aj nápis na náhrobnom kameni jeho hrobu na bratislavskom evanjelickom cintoríne pri Kozej bráne – Spevom budil lásku k rodu.

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 21.02.2020

  Narodeniny/výročie  
  21.02.  Roman Hofbauer
  21.02.  Lucia Lužinská
  21.02.  Pavol Rybár
  21.02.  Július Juraj Thurzo
  22.02.  Marcel Štefko
  23.02.  Pavol Paška
  23.02.  Vladimír Giba
  23.02.  Pavol Holländer
  23.02.  Jozef Cíger Hronský
  23.02.  Ján Matej Korabinský
  23.02.  Ivan Hrušovský
  23.02.  Anton Hykisch
  23.02.  Milan Sládek

  Dnes má meniny
  Eleonóra

  Zajtra má meniny
  Etela    za február 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS