o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 František Kreutz / spisovatelia

František Kreutz
slovenský spisovateľ, autor pre deti a mládež, regionálny historik

* 12.04.1920 Katarínska Huta - Cinobaňa
19.12.2004 Brezno
vzdelanie

1935 - 1939 Učiteľský ústav, Lučenec

životopis

Meno Františka Kreutza je neodmysliteľne spojené s rozvíjaním kultúrneho života v Brezne a na Horehroní s propagovaním miestnej histórie a literatúry. V roku 1960 patril k spoluzakladateľom Horehronského múzea a bol tiež členom organizačného výboru i dlhoročným porotcom súťaže umeleckej tvorivosti pedagogických pracovníkov - Chalupkovo Brezno (1968).
Františka Kreutz študoval v rokoch 1935 – 1939 na Učiteľskom ústave v Lučenci. Potom, v rokoch 1939 – 1942, pôsobil ako pedagóg na viacerých miestach, v rokoch 1947 – 1950 zastával funkciu riaditeľa meštianskej školy v Detvianskej Hute, nasledujúcich desať rokov bol riaditeľom základnej školy v Šumiaci a v rokoch 1960 – 1980 v Brezne. Ako učiteľ slovenského jazyka - literatúry, zemepisu a dejepisu si uvedomoval, že pracovným miestom učiteľa nemá byť len školská trieda, ale predovšetkým prostredie, ktoré treba skúmať cez jeho literárne či historické hodnoty, a tým objavovať regionálnu kultúru a jej tradície. Práve pedagogické pôsobenie (v Detvianskej Hute, Šumiaci a Brezne) ho viedlo k literárnej činnosti a začal oživovať a sprístupňovať povesťové reálie, ktoré od konca 50. rokov 20. storočia (od roku 1957) uverejňoval v časopise Ohník a Slniečko.
Viaceré poviedky z dedinského prostredia uverejnil v antológiách Ozveny v nás z roku 1974, V znamení života (1978) a Pribúdanie kruhov (1980).
František Kreutz bol autorom knižiek pre mládež i dospelých na rozhraní historickej prózy a povesťového žánru. Z jeho rozsiahlej produkcie vyšli zbierky povestí a historických poviedok Kliatba na Muráni (1972), Heľpianska bosorka (1985) a Čriepky z breznianskeho rínku (1993). Nadviazali na autorovu zberateľskú činnosť ľudových podaní povestí v oblasti Gemerského Horehronia, jeho vlastné pozorovania, resp. výskum dejinných pomerov a štúdium súdnych protokolov slobodného kráľovského mesta Brezno zo 17. - 18. storočia. Venoval sa vlastivednému i literárnemu regionálnemu výskumu a múzejníctvu, jeho výsledky publikoval aj v monografii Brezno sedemstoročné (1965), v zborníkoch spisovateľov stredoslovenského kraja – František Švantner (1972) a G. K. Zechenter-Laskomerský (1974) i v miestnych periodikách. V rámci svojej pedagogickej a literárnohistorickej aktivity sa venoval hlavne sociálnym a právnym dejinám Brezna (zbojníctvo na strednom Slovensku, feudálne delikty, mestská súdna právomoc), v poslednom období sa venoval hlavne beletrizovaniu osudov slovenských národovcov spätých životom, tvorbou a pôsobením na Horehroní (S. Chalupka, B. Němcová). Ostatné diela z dejín starovekého Egypta ostali v rukopise.

tvorba

1972 Kliatba na Muráni
1985 Heľpianska bosorka
1993 Čriepky z breznianskeho rínku
2004 Zbojstvá Jakuba Surovca (výber)

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 28.05.2020

  Narodeniny/výročie  
  28.05.  Jana Majeská
  28.05.  Dušan Budzák
  28.05.  Viliam Marčok
  28.05.  Anton Prídavok
  28.05.  Koloman Ivanička
  28.05.  Katarína Mereššová
  29.05.  Štefan Siťaj
  29.05.  Viliam Ries
  30.05.  Peter Lipa
  30.05.  Ľudovít Hudek
  30.05.  Vojtech Alexander

  Dnes má meniny
  Viliam

  Zajtra má meniny
  Vilma    za máj 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS