o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Mária Mačošková / hudba

Mária Mačošková

Mária Mačošková
speváčka

* 30.03.1940 Potočky
životopis

Narodila sa 30. 3. 1940 v Potočkách, okres Svidník. Po skončení základnej školy v roku 1956 úspešne urobila konkurz do PUĽSu pri UND v Prešove. Od 22. 11. 1956 až do 31. 3. 1995 pracovala v tomto súbore ako speváčka.

Jej devízou bol hlas – dar od Boha, na ktorý Marka Mačošková stavila a stal sa jej chlebom takmer polstoročia. Z malej dedinky Potôčky, kde zvlášť v povojnových rokoch panovala bieda, vhupla do sveta, ktorý bol dovtedy pre ňu veľkou neznámou. Ako sama vraví, chudoba a jedenie z jednej misy spolu so súrodencami ju vychovalo k skromnosti a spolupatričnosti. Tieto vlastnosti nosí v sebe dodnes v presvedčení, že bez nich by v živote veľa nedosiahla.

Láska k spevu u nej začala klíčiť už v rannom detstve, keď sa nechávala unášať krásou mamkinho hlasu. V školských rokoch sa láska postupne začala meniť na vášeň.

V PUĽSe Marka pochopila, že cesta speváčky v profesionálnom súbore nie je ľahká a vôbec nie je taká, akú si ju vysnívala. Povolanie speváčky je veľmi náročné. Pokiaľ je človek slobodný a má iba svoju prácu, nevznikajú pre neho väčšie komplikácie. Ale ak má rodinu, to už je o niečom inom. A Mária Mačošková vychovala dvoch synov – Juraja a Ivana. Pomáhala jej pri tom rodina. Neustále zájazdy, zájazdy doma i v zahraničí.

K prvým zájazdom Márie Mačoškovej patrila Zakarpatská oblasť USSR, potom cesta do Tunisu, účinkovala viackrát v Holandsku, Dánsku, Nórsku, Nemecku, Poľsku, Rumunsku, Bulharsku, Juhoslávii, Grécku, a ďalších štátoch Európy. Spievala v Spojených štátoch amerických, Kanade a desaťkrát v ZSSR.

Dodnes spieva a svojim hlasom ozdobuje mnohé kultúrne podujatia a spoločenské akcie. Patrí k najvýznamnejším osobnostiam kultúrneho života Rusínov v našom kraji a na Slovensku. Jej poslucháčov neubúda, práve naopak. Svedčí o tom do posledného miesta vypredané hľadisko Veľkej sály DJZ aj s prístavkami, pri príležitosti jej koncertu k 50. výročiu jej speváckej kariéry.

V roku 1978 bol Márii Mačoškovej udelený titul Vzorný pracovník kultúry a v roku 1985 titul Zaslúžila umelkyňa.

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: www.vucpo.sk


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 28.05.2020

  Narodeniny/výročie  
  28.05.  Jana Majeská
  28.05.  Dušan Budzák
  28.05.  Viliam Marčok
  28.05.  Anton Prídavok
  28.05.  Koloman Ivanička
  28.05.  Katarína Mereššová
  29.05.  Štefan Siťaj
  29.05.  Viliam Ries
  30.05.  Peter Lipa
  30.05.  Ľudovít Hudek
  30.05.  Vojtech Alexander

  Dnes má meniny
  Viliam

  Zajtra má meniny
  Vilma    za máj 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS