o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Vladimír Oravský / spisovatelia

Vladimír Oravský

Vladimír Oravský
Švédsky spisovateľ, dramatik, filmový a divadelný režisér

* 22.01.1947 Rožňava
vzdelanie

Po ukončení gymnázia v Bratislave (štvorročné strojnícko-technické vzdelanie) emigroval v roku 1968 do Švédska, kde na univerzite vo švédskom Lunde absolvoval nasledujúce postgraduálne štúdiá: sociológia komunikácie, vedecká teória estetických predmetov, filmová teória, film východnej Európy. Postupne získal akademické tituly filosofie kandidat (fil. kand.), magister (Master of Arts) a filosofie licentiat (fil. lic.) v oboroch dráma a film.

Absolvoval trojročné štúdium filmovej réžie na Den Danske Filmskole (Dánska filmová škola) v Kodani.

životopis

Pracoval externe ako producent a s vývojom programu pre televízny program TV4 Jönköping-Borås (pod riaditeľom Ronaldom Blomqvistom).

V rokoch 1985-1990 pracoval ako hlavný dramaturg v Jönköpings länsteater (divadlo v meste Jönköping) a spolu so šéfom divadla Berntom Lindqvistom tvoril umelecké vedenie.

V rokoch 1990 - 2000 mal stále zamestnanie ako vedúci informačného, vzdelávacieho a mediálneho oddelenia pri Ministerstve lesníctva (Skogsstyrelsen), kde okrem iného mal zodpovednosť za mediálnu produkciu pre všetky štátne organizácie lesníctva.

Od 1986 - 1999 zároveň prednášal na gymnáziu v Jönköpingu (Per Brahegymnasiet) na oddelení zameranom na komunikáciu a média v rámci predmetov divadelná forma a kompozícia, analýza obrazu, filmu a drámy, dramaturgia filmu a divadla a filmová reklama.
Jeho pedagogická a poradenská činnosť v rôznych inštitúciách trvá však viac než 20 rokov.

V roku 2000 sa ako prvý cudzinec vo Švédsku stal kultúrnym šéfom mesta: Umeå.

V Dánsku pracoval ako filmový a divadelný režisér a ako producent. Pracoval aj v redakcii Det Danske Filmværksted, ktorá rozhodovala o pridelení finančnej a expertíznej podpory krátkometrážnych a dokumentárnych filmov.

Pán Oravský bol členom viacerých národných a medzinárodných filmových, divadelných a literárnych porôt, okrem iného v porote Midem pri filmovom festivale v Cannes 1993-1995.

Vladimír Oravský patrí k najproduktívnejším spisovateľom Švédska a jeho diela sa nachádzajú v knižniciach po celom svete, sú využívané na výskum a ako odporúčané učebné osnovy na filmových vysokých školách.

tvorba

Nie menej ako 20 diel Oravského vyhralo ceny na rôznych filmových a divadelných festivaloch a literárnych súťažiach ako napríklad:

- Oravský/Larsenová divadelná hra pre deti, AAAHR!!! vyhrala prvú cenu na divadelnej olympiáde v Manile, usporiadanej ITI (The International Playwrights’ Forum of the International Theatre Institute) a ASSITEJ (International Association of Theatre for Children and Young People).
- Divadelná hra Zlata Ibrahimovics dagbok (Denník Zlaty Ibrahimovicovej), podľa knihy s tým istým titulom od Vladimira Oravského a Daniela Malména, bola vyhlásená za víťaza v súťaži Kungliga Dramatiska Teatern (Kráľovské divadlo v Štokholme).

Pán Oravský napísal vyše 30 divadelných hier a filmových scenárov sám alebo v spolupráci s Larsom von Trierom, Kurtom Petrom Larsenom, Mikaelom Segerströmom, a Danielom Malménom, vyše 50 diel pre rozhlas, stovky článkov uverejnených v cca 50 škandinávskych denníkoch a magazínoch a je uvedený vo viac ako 20 knižných antológiách ako napríklad Ma¬gill\'s Survey of Ci¬ne¬ma vydané Salem Press a Den svenska högtidsboken, vydanej štátnym vydavateľstvom En bok för alla/Kniha pre každého, a ktorej texty sa používajú pri sviatočných obradoch ako svadba, pohreb a podobne, v prípade, že účastníci nechcú použiť cirkevné texty.

Oravského hra Miniatyrer om livet och kärleken (Miniatúry o živote a láske) mala svetovú premiéru v Poľsku v roku 1987 (Miniatury o życiu i miłości) a hrala sa v Latinskej Amerike, Nemecku, Španielsku, Marocku, Turecku, Izraeli a Švédsku.

Oravského hra Astri mi!, napísaná spolu s K P Larsenom, mala premiéru v New Yorku, USA v roku 2007 pod menom My Astrid!
Kniha Harry - en bussig buss (Harry - milý autobus), takisto napísaná v spolupráci s K P Larsenom, bola rozdávaná na základných školách, aby si deti osvojili používanie verejnej hromadnej dopravy.

K 40. výročiu vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa vydalo vydavateľstvo h:ström - Text & Kultur knihu Utbrytarkungens knep : Eller hur jag slutade ängslas och lärde mig älska Sverige, Vladimír Oravský a Tomáš Kramár, redaktori tejto knihy skontaktovali vyše 300 krajanov žijúcich vo Švédsku. Okrem spomínaných redaktorov vystupujú v tejto vo Švédsku veľmi rozšírenej a známej publikácii prekladateľ Jaroslav Suk, vedec Zdenek Červenka, očný lekár Ervin Chalupa, tanečnica Jana Chalupa, fyzioterapeutka Emilia Hjemgård, programátor Jerry Pijak, lekár Jiři Holásek, výskumník Miroslav Hoč, zubár Martin Hresan a vedec jadrovej chémie a bývalý šéf koncernu Jaroslav Havlíček.

Tvorba: Vybraná tvorba

Knihy Vladimíra Oravského o filme:
1983 - Film 1983 : årets bedste (Film 1983: najlepší tohto roku), spoluautor: J Stegelmann.
1984 - Film 1984 : film årbogen 1984 (Filmová ročenka 1984), spoluautor: J Stegelmann.
1984 - I skuggornas hetta (V horúčave tieňov), spoluautori: Olle Ekstrand, Nataša Ďurovičová, Kerstin Sandström.
1985 - Ånden i biostaden (Duch kina), spoluautori: O Ekstrand, N Durovicova, Sven-Erik Svensson.

Knihy pre deti a mládež:
1983- Lykkens ost (Šťastný syr)
1988 - Öya, en flicka liten som ett busfrö (Öya, dievčatko ako malý čertík), spoluatorka: Elsa Thern.
1989 - Öya växer till sig, (Öya vyrastie), spoluatorka: E Thern.
1989 - Herman och Tusse (Herman a Tusse), spoluautor: K P Larsen.
1989 - Herman och stjärnorna (Herman a hviezdy), spoluautor: K P Larsen.
1993 – Sneglefart og andre (Slimačí pohyb je lepši ako nehýbať sa z fleku).
2004 - Dumma byxa ut och gå när man nappar på en tå (Von, hlúpe nohavice!).

Utečenecká trilógia:
2004 - Zlata Ibrahimovics dagbok (Denník Zlaty Ibrahimovicovej), spoluautor: D Malmén.
2007 - Det rena landet : en berättelse om våldtäkt (Čistá krajina: príbeh o znásilňovaní), spoluautor: D Malmén.
2007 - På väg : Berättelser av Zlata Ibrahimovic (Na ceste: Príbehy Zlaty Ibrahimovicovej).

Švédska pentalogia:
2000 - Den lyckliga ockupationen (Šťastná okupácia).
2002 - Lathund för ambitiösa katter. Del 1 : Metamorfoser enligt Ovidius, Kafka och Oravsky (Príručka pre ambiciózne mačky. 1. časť: Metamorfózy podľa Ovida, Kafku a Oravského).
2002 - Kulturen bakom kulturen (Kultúra za kultúrou).
2002 - Lathund för ambitiösa katter. Del 2 : Rhapsody in blue and yellow för blågula och rödgröna katters ett till flera in- och utandningsorgan (Príručka pre ambiciózne mačky. 2. časť: Modrožltá rapsódia pre dýchacie ústrojenstvo modrožltých a červenozelených mačiek).
2007 - Friheten i kulturen : Reflexioner kring tystnad och repression inom kulturetablissemanget (Sloboda v rámci kultúry: Myšlienky o tichu a represií v rámci kultúrnych inštitúcií).

Romány:
2007 - Från Astrid till Lindgren (Od Astrid po Lindgren), spoluautor: K P Larsen.
2007 - Axel och Toine (Axel a Toine) spoluautor: K P Larsen.
2008 - Rocky Horror Prostata Show ( Hrôzostrašne vystúpenie prostaty), spoluautor: Ulf Diktonius.
2009 - Till dig jag vänder åter (K tebe sa vraciam), spoluautor: K P Larsen.
2010 - Den störda utflykten (Narušený výlet), spoluautor: Ulf Diktonius.

Divadelné hry (vydané knižne):
2006 - Flykten under jorden jämte flera gruvsamma och nöjsamma tragedier och komedier (Útek pod zemou a iné hrôzostrašné a zábavné tragédie a komédie). Tento zväzok obsahuje nasledovne hry: Flykten under jorden (Útek pod zemou), Zlata Ibrahimovics dagbok (Denník Zlaty Ibrahimovicovej), Fioler, fikon och förebud (Husle, figy a predpovede), Spartakus uppäten (Zjedený Spartacus) a SKUM (Pena).
2006 - ÄÄÄHR!!! (AAAHR!!!).
2008 ¬- Bergman och Jane (Bergman a Jane), spoluautor: K P Larsen.

Oravského diela vyšli vo viacerých renomovaných vydavateľstvách, vo Švédsku okrem iného v Studentlitteratur, h:ström - Text & Kultur, Nya Doxa, Barometerns förlag a Symposion, v Dánsku v Branner og Korch, Balder og Brage, Vistoft a Carlsen if, v Holandsku v De Rode Kamer, v Nemecku Aschenbeck Media, v Poľsku Wydawnictwo Czarne.

Okrem spomínaných žánrov Oravský píše a vydáva fotografické knihy, básnické zbierky, novely, filozofické eseje atď.

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: www.vladimiroravsky.com; www.wikipedia.org - anglická a švédska verzia


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 25.01.2020

  Narodeniny/výročie  
  25.01.  Janko Alexy
  25.01.  Juraj Pavlásek
  25.01.  Jozef Bobík
  25.01.  Jozef Chovančík
  25.01.  Zora Czoborová
  25.01.  Richard Petruška
  25.01.  Milan Profant
  26.01.  Ján Hrubala
  26.01.  Oldo Hlaváček
  26.01.  Elena Čepčeková
  26.01.  Ján Golian
  26.01.  Peter Sagan
  26.01.  Eugen Klimo
  27.01.  Marta Sládečková
  27.01.  Ján Botto
  27.01.  Hana Meličková
  27.01.  Krista Bendová
  27.01.  Bohdan Warchal
  27.01.  Ján Fifik
  27.01.  Juraj Tölgyessy

  Dnes má meniny
  Gejza

  Zajtra má meniny
  Tamara    za január 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS