o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Dušan Junek / výtvarné umenie

Dušan  Junek

Mgr. art. Dušan Junek
grafik-dizajnér, pedagóg, publicista

* 20.02.1943 Pieštany
vzdelanie

Študoval na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej škole technickej a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.

životopis

Grafik-dizajnér, pedagóg, publicista, odborný konzultant, autor a organizátor kultúrnych projektov na Slovensku i v zahraničí, patrí k zakladateľským osobnostiam moderného grafického dizajnu na Slovensku a je medzinárodne uznávanou autoritou grafiky vizuálnych komunikácií.

Venuje sa tvorbe v celej šírke disciplín grafiky vizuálnych komunikácií. Mal usporiadaných 20 samostatných výstav svojej tvorby, z nich rozsiahle prezentácie vo Výstavnej sieni L. Novomeského v Bratislave (1986), v Galérii výtvarného umenia v Žiline (1987), v Galérii mesta Bratislavy (1996), Místodržitelském paláci Moravské galerie v Brne (1996), v Dansk Plakatmuseum v Aarhus (1998), v Galérii Divadla Štúdio L+S v Bratislave (2003)… Prezentoval tvorbu na vyše 300 kolektívnych výstavách doma a v zahraničí, najmä na významných medzinárodných bienále plagátu a grafického designu: Lahti, Londýn, New York, Fort Collins, Mexico City, Brno, Moskva, Varšava, Paríž, Tokio, Kjoto, Sofia…

Jeho diela boli zaradené do výberových svetových prehliadok:

100 najpozoruhodnejších plagátov sveta - Grand Palais Paris (1990, 1991, 1998, 2000, 2002, 2003),
ICOGRADA Poster Auction & Exhibition Shoteby's - London (1995),
ICOGRADA World Graphic Exhibition -100 posters of World - Paris (1995), Environmental Poster Design Exhibition in Celebrating of United Nations - Kjóto (1997), Graphism(e)s - 200 créateurs 1997-2001 - Paris (2001),
Dansk Plakatmuseum 10 Ars Jubileumsudstilling - Aarhus (2003),
Colorado International Invitational Poster Exhibition - Fort Collins (1991, 2003, 2005, 2006)


tvorba

Je autorom grafickej tváre vyše 20 slovenských, československých a zahraničných firiem a inštitúcií, ktorým navrhol a realizoval jednotný vizuálny štýl, o.i.:
Tatra banka, Poisťovňa Union, Bankové centrum Slovenska, Slovak Gold Foundation, Harmanecké papierne, Tatranský národný park, Poisťovňa Dôvera, Multikino Praha, Slovenské národné divadlo, Divadlo Štúdio L+S Lasicu a Satinského, World Congres of Poets Bratislava, B.C. Consulting, Poľský inštitút v Bratislave, Danakta Group A/S..

Ocenenia:
Za jeho tvorbu mu udelili 30 medzinárodných a domácich cien v Japonsku, USA, Belgicku, Českej republike, Rusku, Francúzsku, Švajčiarsku Mexicu, napr. v r. 2002 mu Medzinárodná rada organizácií grafického designu v Bruseli udelila prestížnu ICOGRADA Achievement Award za celoživotnú tvorbu a prínos k rozvoju grafického designu vo svete, v r. 1998 mu japonská vláda udelila ocenenie za enviromentálny plagát v súťaži 100 vybraných grafikov sveta poriadanej OSN v Kjóte, v r. 2005 ho International Bibliographical Centre v Cambridge zaradil do "TOP 100 Communicators"…

Jeho diela sú zastúpené v stálych zbierkach:
Slovenská národná galéria Bratislava, Galéria výtvarného umenia Žilina, Galéria J. Koniarka Trnava, Oravská galéria Dolný Kubín, Moravská galéria Brno, Památník národního písemnictví Praha, Museum of Art Kyoto, Lahti Poster Museum, Centre Georges Pompidou Paris, Icograda Visual Library London, Colorado State University Library Fort Collins, Dansk Plakatmuseum Aarhus, The International Art Centre Seoul, Association Trama Visual Mexico City, Grafiske Museum Odense, Musee de l\\\'Affiche Paris…

Autorské profily a tvorbu mal publikovanú v odborných publikáciách a časopisoch:
Who is Who in Graphic Design - Zurich, The Contemporary Who is Who - USA, Celebrating the Poster! - Aarhus, IDEA - Tokio, NOVUM - Mníchov, PRINT - New York, Linea Grafica - Milano, Design Journal - Seoul, GREATIS - Moskva, Neue Werbung - Berlin, Monthly Design - Seoul, Idea Special Issue - Tokio, Typografia - Praha…

Je iniciátorom a spoluzakladateľom medzinárodného Trienále plagátu Trnava (1991) - od r. 2002 jeho prezidentom, 1991-2000 viceprezident medzinárodného Bienále grafického designu Brno, 1990-1993 predseda Asociácie grafických designérov Slovenska, čestný člen Brno Biennale Association, zakladajúci člen Graphic Designers Club Slovakia, člen medzinárodných porôt Trienále Trnava, Bienále Brno.

Iniciátor a autor mnohých kultúrnych projektov a výstav realizovaných v Bratislave, Brne, Prahe, Plzni, Krakove, Aarhus, Silkeborgu, Seoule, Zurichu.

Venuje sa odbornej publicistike - doteraz publikoval vyše 100 štúdií, esejí a profilov dizajnérov zo Slovenska, Čiech, mnohých krajín Európy, USA a Japonska. Autorsky sa podieľal na prvej publikácii o modernom slovenskom plagáte "Modern Slovak Poster" (1991), je spoluautorom monografie "Jan Rajlich-Plakáty, grafika" (1999), autor publikácie "World of Friends - 166 authors in World" (2000), autor publikácie "Czech and Slovak Poster Art 1993-2003" (2003).

doplňte alebo opravte informácie doplňte linky

Zdroj: www.czechdesign.cz; www.skoladesignu.sk; www.logorevue.sk


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 28.01.2020

  Narodeniny/výročie  
  28.01.  Vladimír Kováčik
  28.01.  Michal Hnatič
  28.01.  Jozef Balog
  28.01.  Igor Choma
  28.01.  Peter Hledík
  28.01.  Iveta Lišková
  28.01.  Jozef Gertli Danglár
  29.01.  Ladislav Mňačko
  29.01.  Vladimír Sládek
  29.01.  Marián Varga
  29.01.  František Švantner
  29.01.  Daniel Pastirčák
  30.01.  Ján Ducký
  30.01.  Ján Koniarek
  30.01.  Hana Gregorová
  30.01.  Dušan Tarageľ
  30.01.  Martin Martinček
  30.01.  Edita Pfundtner
  30.01.  Milan Olšiak

  Dnes má meniny
  Alfonz

  Zajtra má meniny
  Gašpar    za január 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS