o projekte  | kritériá  | partneri  | PROJEKTY  | kampane  | reklama  | pridajte osobnosť  | kontakt  
Národná agentúra ISSN pridelila portálu
www.osobnosti.sk
ISSN 1338-2403

 
Denne aktualizované.
Osobnosti.sk (online)
 
Aj Vy máte možnosť podporiť Osobnosti.sk svojimi darmi a príspevkami zaslanými na účet občianskeho združenia Osobnosti.sk
4010825928 / 7500 - číslo účtu občianskeho združenia Osobnosti.sk
 
Vítam aktivitu projektu osobnosti.sk a páči sa mi. Častokrát totiž zanedbávame osobnosti vo vzťahu k svojej vlastnej histórií aj vo vzťahu k Slovensku. Cez osobnosti sa poznajú národy a štáty. Osobnosti sú ľudia, ktorí dokážu robiť nielen pre seba, ale aj pre okolie a navyše z ich práce čerpá celá spoločnosť.
Ivan Gašparovič, prezident Slovenskej repulibky
 
Osobnosti sú ľudia, ktorí sa zapísali do dejín a sú autormi niečoho, čo je trvalé a nemá pominuteľnú hodnotu. Čas ukáže najlepšie, ako to vlastne v skutočnosti je. Pretože ozajstné osobnosti nezapadnú prachom.
Ján Filc, člen Výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja
 
Pre mňa je osobnosťou Slovensko ako také. Myslím si, že Slovensko si zaslúži titul osobnosti. A na Slovensku sú to ľudia, ktorí nás takto reprezentujú.
Ján Riapoš, predseda Slovenského paralympijského výboru
 
Projekt Osobnosti.sk si veľmi vážim. Považujem za dobré, že vznikol a že sa etabloval v našom spoločenskom prostredí. Naši ľudia sa takto pripomenú ďalším. Možno to budú pre niekoho vzory, ktoré budú chcieť dosiahnuť. Lebo títo ľudia pomaly, ale isto zaniknú.
prof. MUDr. Pavel Traubner, PhD., dekan Lekárskej fakulty Univerzity Komenského
 
Žijeme v dobe, kedy sa osobnosťami stávajú produkty mediálnych kampaní a hviezdy rôznych reality show. Naozajstný význam pojmu osobnosť degraduje. Skutočné osobnosti sú často krát v úzadí a málokedy poznáme práve ich názor na rôzne problematiky našej spoločnosti. Aj z týchto dôvodov vznikla asi pred troma rokmi myšlienka zrealizovať projekt Osobnosti.sk.
Ing. Viliam Koza, autor projektu, predseda o.z. Osobnosti.sk

Tlačová konferencia k spusteniu internetového portálu Osobnosti.sk.


 
v menách všade 
A B C D E F G H I J K L M N O P P R S T U V W Z

 

.: NAPOSLEDY PRIDANÍ

Ján Čižmár
Ivan Baláž Kráľ
Viktor Hidvéghy ml.
Jozef Majerčík
Róbert Bezák
Ondrej Francisci
Pavel Kapusta


    . veda a vzdelanie
    . spoločnosť
    . politika
    . kultúra a umenie
    . šport
    . médiá
    . biznis
hotelyms.sk


24hod.sk - denník pre všetkých
 Peter Breiner / hudba

Peter Breiner

Peter Breiner
dirigent, skladateľ, klavirista, aranžér, publicista

* 03.07.1957 Humenné
životopis

Peter Breiner, jeden z najnahrávanejších hudobníkov sveta, sa narodil v roku 1957 v Humennom. Prvýkrát sa dotkol klavíra v štyroch rokoch. Keď mal deväť rokov, bol prijatý na konzervatórium v Košiciach, kde študoval hru na klavír, bicie nástroje, komponovanie a dirigovanie.

Peter Breiner sa neskôr presťahoval do Bratislavy, kde navštevoval Vysokú školu múzických umení a pokračoval v štúdiu komponovania s Alexandrom Moyzesom. Štúdiá ukončil v roku 1982.

Od marca roku 1992 žije v Toronte v Kanade.

Peter hral a dirigoval stovky koncertov a nahrávok (takmer 90 kompaktných diskov). Je známy v USA, Kanade, Českej a Slovenskej republike, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Holandsku, Francúzsku, Fínsku, Taliansku, Austrálii, Japonsku a Hong Kongu.

Ovláda sedem jazykov. Bol hosťom rozličných televíznych relácií a hudobných programov v rádiách.
V roku 1993 bol spoluorganizátor a hudobný riaditeľ najpopulárnejšej televíznej talk show na Slovensku, ktorú sledovalo viac ako 2 milióny divákov a to v krajine, ktorá má 5,5 milióna obyvateľov.
Aktívne pôsobí aj ako novinár. Peter má svoj vlastný stĺpik v jednom zo slovenských týždenníkov. Jeho prvá kniha Javorové listy vyšla v apríli 1998 a stala sa hneď najpredávanejšou slovenskou knihou.
V januári 2000 začal pripravovať svoju vlastnú talkshow, ktorá bola dvakrát zakázaná v priebehu troch mesiacov. Druhýkrát už nadobro.

Jedna z Petrových silných stránok je hrať a dirigovať súčasne. Vystupuje v klavírnych koncertoch od Haydna, Mozarta, Gershwina aj so svojimi vlastnými skladbami. Jeho vystúpenia s upravenými evergreenmi i so súčasnými populárnymi hitmi ako aj s ázijským folklórom sú u obecenstva veľmi obľúbené. Jeho repertoár obsahuje okolo 500 takých piesní. Mnohokrát robil turné v Ázii, hral okrem iného aj Gershwinovu Rapsódiu s Hong Kongským filharmonickým orchestrom pred sedemdesiattisícovým publikom.
V auguste 1997 bol na svojom ôsmom turné spolu s Národným orchestrom mesta Lille (Francúzsko).
Hral a dirigoval hudobné diela od Brahmsa, Schuberta, Čajkovského a v novembri 1998 usporiadal turné s ôsmimi koncertami v najväčších mestách Japonska, kde predniesol barokovú hudbu a svoje vlastné kompozície. Toto turné bolo veľmi úspešné a vyústilo do opätovného pozvania japonskou stranou v budúcej sezóne.

Pieseň "Beatles Go Baroque", ktorú napísal Peter Breiner bola hraná v Miláne, Taliansku v júli 1994. CD "Beatles Go Baroque" sa stalo medzinárodným bestsellerom, predalo sa viac ako 150 000 kusov. Stalo sa číslom 4 v rebríčku klasických hudobných skladieb v Japonsku, v Austrálii sa vyšplhalo až na miesto 6 (ABC Radio Top Twenty) a niekoľkokrát sa objavilo aj na zozname najlepších diel v Európe.

Petrova nahrávka Granados bola vybraná Audiophile Audition (pokrýva 135 klasických rádií v USA) za najlepšiu skladbu roku 1995. Túto cenu si Peter podelil s BSO, dirigentom Ozawom a s Berlin Phil, dirigentom Abbadom.

Je skutočne ťažké určiť, či je Peter Breiner skôr dirigent ako skladateľ alebo skôr klavírista ako aranžér. Ako sám hovorí - je jednoducho hudobník. V tomto stave vysokej špecializácie je ťažké nájsť niekoho, kto bude dirigovať s rovnakou ľahkosťou symfonický orchester v Barberovej symfónii, veľkú hudobnú skupinu na swingovom koncerte, komorný orchester s barokovým programom, zatiaľ čo hrá na harpsichord alebo skupina takmer 200 hudobníkov nahráva filmovú hudbu pre Universal Studios´ movie. Tiež nie je ľahké nájsť klavíristu, ktorý by hral recitál Mozarta a Bacha jeden večer a džezový recitál ďaľší večer. Jeho klavírne recitály, ak si dokonca obecenstvo vyžiada vlastný program, sa stávajú v súčasnosti ojedinelými.

Takmer všetky z Petrových skladieb a úprav boli nahrávané v rôznych nahrávacích spoločnostiach, ako aj vysielané prostredníctvom rádia a televízie. Jeho skladby a úpravy skladieb sa hrajú na koncertoch po celom svete. Filmy s jeho hudbou získali celosvetové uznanie. Jeho nahrávky boli uvádzané niekoľkokrát v Jay Leno´s Tonight Show, Saturday Night Live a Third Rock From The Sun.

Peter Breiner nahrával džez, pop, symfonickú hudbu, klavírne koncerty pre televíziu, rádio a nahrávacie spoločnosti ako dirigent, klavírista a skladateľ. Tri roky bol Peter Breiner členom európskej najstaršej hudobnej skupiny ako klavírista/dirigent/skladateľ a aranžér.

Ako autor dvoch muzikálov (The Magic Goblet podľa La Fontaina a The Brakes) a jedného televízneho muzikálu (The Stolen White Elephant podľa Marka Twaina) má skúsenosti aj v tejto oblasti.

Peter Breiner je zakladateľ a prezident spoločnosti Sympho Fun Incorporated, kanadskej spoločnosti zaoberajúcej sa nahrávaním klasickej a filmovej hudby.

články linky

 Staršie články o osobnosti >>
  Peter Breiner - osobná stránka
       
doplňte alebo opravte informácie doplňte linky


Verzia pre tlač
       

  Dnes je 21.01.2020

  Narodeniny/výročie  
  21.01.  Milan Gaľa
  21.01.  Dagmar Čierna
  21.01.  Yvetta Velísková
  21.01.  Mária Prechovská
  22.01.  Peter Jaroš
  22.01.  Ján Chryzostom Korec
  22.01.  Ondrej Nepela
  22.01.  Erich Wiszt
  22.01.  Ivan Stadtrucker
  22.01.  Ivetta Macejková
  22.01.  Ladislav Záborský
  22.01.  Vladimír Oravský
  23.01.  Ester Martinčeková - Šimerová

  Dnes má meniny
  Vincent

  Zajtra má meniny
  Zora    za január 2020


   pozrite si poradie TOP 51
   rebríček je zostavený podľa    návštevnosti osobností


  2303

  osobností
  v databáze portálu


KTO je KTO?
a
KTO bol KTO?
na Slovensku


 

(c) 2004 - 2010 Občianske združenie Osobnosti.sk | Powered and designed by NWS