Tento životopis bol vytlačený z internetového portálu Osobnosti.sk
 Zora Kolínska / hudba / divadlo, film, TV

Zora Kolínska

Zora Kolínska
herečka, speváčka

* 27.07.1941 Kráľová Lehota
+ 17.6.2002 Bratislava
vzdelanie

VŠMU v Bratislave

životopis

Pôsobila v Krajskom divadle v Trnave, neskôr sa stala členkou Činohry Novej Scény v Bratislave. Jej zmysel pre humor ju predurčil na účinkovanie v klasických komédiách, kde sa osvedčila ako herečka ovládajúca všetky polohy žánru, od charakterovej cez situačnú komiku, až po útočnú grotesku, paródiu, persifláž a karikatúru. Ako speváčka účinkovala v kabaretných programoch Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Bola jednou zo zakladajúcich členiek Divadla Astorka Korzo 90. Po smrti Ivana Krajíčka sa stala moderátorkou jeho zábavného programu REPETE.

Sedem rokov prežila s hercom Jurajom Kukurom, osem rokov bol jej manželom Milan Lasica. Dvadsaťšesť rokov milovala gynekológa Igora Petra a svoju lásku spečatili až tesne pred jej smrťou. Zomrela po ťažkej zhubnej chorobe.

tvorba

Po smrti Ivana Krajíčka sa stala moderátorkou jeho zábavného programu REPETE. V roku 1998 získala ocenenie divadelných kritikov DOSKY 98 za najlepší ženský herecký výkon v inscenácii divadla Astorka Korzo 90 Scény z domu Bessemenovcov.

Okrem herectva sa po roku 1989 začala úspešne venovať aj podnikaniu. Vlastnila obchod s nábytkom, ktorý Bratislavčania nevolali inak než "salón". Trikrát dokonca získala ocenenie za najkreatívnejšiu expozíciu.

Výberová filmografia

1965: Odhalenie Alžbety Báthoryčky (Božena)
1968: Stopy na Sitne (Judita)
1978: Smoliari (Stoláriková)

Diskografia

1971: LP Verše písané na vodu (Opus)
1995: CD Taká som (Opus)

Výberové nosiče

1978: LP Nestarnúce malódie (Opus)
1979: LP Smoliari (Opus)
1979: LP Rozprávkoví stopári (Opus)
1992: MC Snívaj mi v náručí (RB)
1993-97: CD edícia Repete (Jumbo Rec.)

zdroj

Slovenská filmová databáza, www.rozne.srobarka.sk. Spracovala M. Remiašová.

(c) Osobnosti.sk - všetky práva vyhradené. Reprodukovanie akýchkoľvek častí uvedených v tomto životopise na iné ako nekomerčné účely je možné len po predchádzajúcom súhlase realizátora projektu Osobnosti.sk.