Tento životopis bol vytlačený z internetového portálu Osobnosti.sk
 Miroslav Jureňa / vláda

Miroslav Jureňa

Ing. Miroslav Jureňa
poslanec NR SR, bývalý minister pôdohospodárstva

* 17.06.1954 Skalica
vzdelanie

Vysokoškolské vzdelanie ukončil v roku 1977 na Vysokej škole poľnohospodárskej v Nitre.

životopis

V roku 2006 bol zvolený za poslanca NR SR za ĽS-HZDS.
4. 7. 2006 bol vymenovaný za ministra pôdohospodárstva. Z tohto postu bol odvolaný 23. 11. 2007.

Ako ekonóm poľnohospodárskych firiem má bohatú prax z ich riadenia. Žije v Gbeloch, kde je aj poslancom mestského zastupiteľstva.

V rokoch 1977 - 1990 pracoval ako hlavný ekonóm Jednotného roľníckeho družstva Gbely. V roku 1991 profesne pôsobí v podnikateľskej sfére, kde pôsobí vo výkonných riadiacich pozíciách a tiež ako člen orgánov obchodných spoločností. Vo svojej praxi sa neustále venuje problematike pôdohospodárstva a vidieka.

Patrí ku generácii poľnohospodárskych inžinierov z konca sedemdesiatych rokov, ktorí vystriedali takzvaných praktikov. Po revolúcii prejavil podnikateľské sklony, čoho dôkazom sú aktivity v potravinárstve, doprave a takisto vo vydavateľskej činnosti. V deväťdesiatych rokoch sa spolupodieľal na privatizácii Štátneho majetku Senica.

Jureňa patril dlho k tým menej známym, posledné obdobie však viedol poľnohospodársky klub HZDS.

Jureňa vstúpil v roku 1998 do HZDS, je predsedom Okresného predstavenstva HZDS v Senici a podpredsedom Krajského predstavenstva HZDS v Trnave.

Je ženatý a má jedno dieťa.

zdroj

ĽS-HZDS; denník Pravda, Úrad vlády SR; miroslavjurena.sk

(c) Osobnosti.sk - všetky práva vyhradené. Reprodukovanie akýchkoľvek častí uvedených v tomto životopise na iné ako nekomerčné účely je možné len po predchádzajúcom súhlase realizátora projektu Osobnosti.sk.