Tento životopis bol vytlačený z internetového portálu Osobnosti.sk
 Monika Melcová / hudba

Monika Melcová

Monika Melcová
slovenská organistka, hráčka na čembalo, klávesové nástroje

* 21.06.1974 Spišská Nová Ves
vzdelanie

1988 – 1994 Košické konzervatórium, organ
1994 – 1999 Universtät ur Musik und darstellende Kunst, Viedeň, organ
1999 – 2001 Conservatoire National Supérieur de Musique, Paríž, organ
2000 – 2002 Conservatoire National Supérieur v Lyone, organová improvizácia

životopis

Monika Melcová je rodáčka zo Slovenska. Hraniu na klavír sa začala venovať už vo veku piatich rokov. Po absolvovaní Konzervatória v Košiciach, kde študovala hru na organ v triede Emílie Dzemjanovej a hru na klavír u M. Draveckej, pokračovala v štúdiách na Universtät fur Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Viedli ju Hans Haselbock a Michael Radulescu. Štúdium absolvovala s vyznamenaním a Čestnou cenou Ministerstva kultúry a školstva Rakúska v roku 1999. Medzitým, v rokoch 1992 – 1994, pracovala ako asistentka E. Dzejmanovej v kurze pre diecéznych organistov v odbore improvizácie na Konzervatóriu v Košiciach. V tom istom roku prijali mladú umelkyňu na postgraduálne štúdium na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paríži, do triedy perfectionnement Oliviera Latryho a Michela Bouvarda. Súčasne študovala v improvizačnej triede Loica Malliého, čo jej bolo umožnené vďaka Fondation de France – La Bourse Nadia et Lily Boulanger a Mécénat musical Société Générale.
V rokoch 1999 – 2002 bola titulárnou organistkou v kostole sv. Terézie v Lisieux v Paríži.
Ako jediná Slovenka pôsobila po štúdiu, v sezóne 2002/2003, ako rezidenčná organistka v Sapporo Concert Hall KITARA v Japonsku, kam sa po roku 2003 viackrát vrátila. Pre študentov Tokijskej hudobnej Univerzity viedla majstrovské kurzy o francúzskej hudbe a o improvizácii, rovnako prednášala pre Sapporo Organ Academy. Ako organistka sa predstavila na mnohých recitáloch v Suntory Hall Tokyo, Metropolitan Art Space, Niigata Performing Center, Morioka Civic Hall, Yokohama Minato Mirai Concert Hall...
Počas štúdií získala Monika Melcová množstvo ocenení v medzinárodných súťažiach, v Bruggách (v rokoch 1997 a 2000), v Žiline na Festivale Stredoeurópskeho umenia (v roku 1998), ceny Prix de l´ Unesco v Lisabone (2001), Prix du Mécénat Musicale (cena Mladí umelci, 2001) v Paríži, Prix de la Fondation Meyer (2002).
V súčasnosti pôsobí ako hlavný pedagóg organovej hry na Conservatoire Gaston Litaize v Paríži a je titulárnou organistkou v Saint Martin des Champs v Paríži. Pravidelne koncertuje na prestížnych nástrojoch v Notre Dame de Paris, v Chapelle Royale de Granada, v Eglise de la Madeleine, v Saint Germain en Laye (pozvaná známou osobnosťou Marie Claire Alain).
Realizuje sa aj ako prezidentka spoločnosti za zachovanie historického organu Cavaillé Coll v Saint Martin des Champs.
Realizovala nahrávky pre Radio France, NHK Tokyo, Slovenský rozhlas, Radio Suisse Romande, ORF Wien, RTBF Bruxelles. Taktiež spolupracuje s hráčmi ako Nora Cismondi (prvý hoboj sólo v Orchestre National de France), Anne Shin (soprán), Julia Schläffer (flauta), so súborom Musica Aeterna, projekty s orchestrom Opéra de Paris a s Orchestre National de France.

Ocenenia:

1997 Čestná medaila
1998 Cena publika na Festivale Stredoeurópskeho umenia, Žilina
2001 Cena publika v súťaži mladých talentov, Paríž
2001 Cena Unesca, Lisabon
2002 Cena Meyer Fondation

tvorba

CD:
Kitara concert hall Japan

Repertoár:
Jehan Alain, Johannes Brahms, Maurice Duruflé, Paul Hindemith, Olivier Messiaen, Wolfgang Amadeus Mozart, Max Reger, Robert Schumann, Dmitrij Šostakovič

Slovenská tvorba:
Jozef Grešák
Mikuláš Moyzes
Jozef Podprocký

zdroj

www.monica-melcova.net, foto: Jean-Marie Lamour

(c) Osobnosti.sk - všetky práva vyhradené. Reprodukovanie akýchkoľvek častí uvedených v tomto životopise na iné ako nekomerčné účely je možné len po predchádzajúcom súhlase realizátora projektu Osobnosti.sk.