Tento životopis bol vytlačený z internetového portálu Osobnosti.sk
 Jaro Šulek / výtvarné umenie

Jaro Šulek

Jaro Šulek
výtvarný umelec

* 13.04.1978 Lučenec
vzdelanie

V rokoch 1996-2001 študoval na Katedre výtvarných umení FHV UMB B.Bystrica (ateliér kresby a grafiky: Prof. Stanislav Balko, ateliér maľby: Š. Balázs PhD).

životopis

Jaro Šulek sa narodil 13. 4. 1978 v Lučenci.
V rokoch 1996-2001 študoval na Katedre výtvarných umení FHV UMB B.Bystrica (ateliér kresby a grafiky: Prof. Stanislav Balko, ateliér maľby: Š. Balázs PhD).

Členstvá:

• Reprezentant a riadny člen: Umelecká Beseda Slovenská, Bratislava (SR)
• Riadny a čestný člen: Kruh Franza Kafku, Praha (ČR)
• Riadny člen: Mueum of Modern Art Monaco (Monaco)
• Riadny člen: European Art Group, Paris (FR)
• Riadny člen: Unione Artisti Operatori Culturali, Morigliano - Napoli (I)
• Riadny člen: Who is who International club, Laussanne (Swiss)
• Riadny člen: Detvianska umelecká kolónia (SR)

Zaradenia, publikácie:

Katalógy: Kontakty V4, Museum of Modern Art Monaco (reprezentačný katalóg)Multimediálne CD: Umelecké diela Slovenska (učebná pomôcka pre ZŠ, SŠ), Art works of Slovakia (propagačný materiál SR pre zahraničie)
Knihy: kniha Osobnosti Novohradu (SR), Slovník českých a slovenských výtvarných umelcov (Ostrava - 17 zväzok), Who is Who v Slovenskej republike
Ostatné: TOPART Magazine, Brusel (BE)

Výstavy:

Domáce výstavy: 20 výstav na území Slovenska - Bratislava, Piešťany, B. Bystrica, Trebišov, Detva, Zvolen, Lučenec, Snina. 2004 - Slovenská Národná Galéria - Zvolenský zámok.

Zahraničné výstavy:

Karlovy Vary, Ostrava, Praha (ČR); Mníchov, Berlín (D); Maastricht (N); Veliko Turnovo (BG); Monaco (Monaco); Paríž (FR), Londýn (UK), Las Vegas (USA), Dubai (S.A.E.).

3.12.2005 - výstava obrazov na prestížnom Art and Fashion festivale v Dubaji (reprezentácia európskeho výtvarného umenia)

28.3. 2009 - výstava obrazov vo V.I.P. priestoroch slávneho futbalového štadióna WEMBLEY v Londýne

1.máj 2010 - 30.október 2010 svojimi obrazmi oficiálne reprezentuje slovenské výtvarné umenie na svetovej výstave EXPO 2010 v Šanghaji, Čína - v priestoroch Slovenského pavilónu.

27.7.2012 - 13.8.2012 Výstava obrazov slovenských olympionikov v Slovenskom OH dome (Institute of Directors, Pall Mall, Londýn) počas letných olympijských hier v Londýne

15.11.2013 - výstava obrazov v Múzeu Ladislava Hudeca v Šanghaji, Čína

16.5.2014 - 29.5.2014 Samostatná výstava 60 obrazov (malieb na plátne) v rešpektovanom Shanghai Hongqiao Contemporary Art Museum (Šanghaj, Čína)

7.6.2014 - 12.6.2014 Výstava obrazov v Ningbo Museum of Art, Exhibition of Central and Eastern Europe Artists.

11.9.2014 - 25.9.2014 - Výstava obrazov v Shanghai Art Center, Šanghaj (Čína).

13.9.2014 - 27.9.2014 - Výstava obrazov v Shanghai Jia Juan Hai Art Center, Šanghaj (Čína).

13.11.2014 - 16.11.2014 - Shanghai Art Fair


Šulekove obrazy sa nachádzajú vo významných zbierkach:

Zbierka obrazov Museum of modern art (Monaco), zbierka kultúrneho centra a nadácie Lorda Eastleigha (Monaco, Paríž), zbierka šejka Al Zayeda - S.A.E., zbierka Kultúrneho centra Madame Ch. Peugeot (Paríž), zbierka prezidenta Európskej únie umenia Prof. Dr. Miroslava Klivara (Praha), zbierka Prof. Viliama Plevzu (Bratislava)...

Ocenenia:

2004 - EURÓPSKA MEDAILA FRANZA KAFKU ZA UMENIE, Karlovy Vary (ČR)
2004 - CERTIFIKÁT ZA KVALITU TVORBY, Museum of Modern Art Monaco (Monaco)
2005 - PURPUROVÁ MEDAILA, Federácia Národnej kultúry Francúzska, Paríž (FR)
2005 - SVETOVÁ CENA SALVADORA DALÍHO, Alliance of Salvador Dalí International (E)
2006 - ZLATÉ PLÁTNO, European Art Group, Paríž (FR)
2010 - PERLA DELL ADRIATICO, Grottamare, (IT)
2010 - SAN CRISPINO, Porto Sant (IT) - špeciálna cena kritiky

tvorba

Charakteristika tvorby
Z hľadiska dejín patrí Šulek do významného medzinárodného súčasného prúdu avantgardného neosurrealizmu. Dominantnou technikou Šulekovej tvorby je DEKALK, ktorý na medzinárodnej výtvarnej scéne používajú iba dvaja výtvarníci: Slovák Šulek a Japonec Sawa. Tak ako kedysi v Kubizme Picasso a Braque.

Šulek v obrazoch spája živé s neživým, zvieracie s ľudským, racionálne s iracionálnym, krásne s hrozným... Výsledok tvorí dokonalú harmóniu aj s napriek tak odlišnými komponentmi. Práve takéto spojenia odrážajú našu dobu, náš priestor, v ktorom žijeme.

Prezident Európskej únie umenia Prof. Dr. Miroslav Klivar osobne vypracoval posudok na Šulekovu tvorbu a nazval ho majstrom neviditeľného sveta. Za kvalitu Šulekovej tvorby sa zaručujú takí významní kritici: Prof. Dr. MIROSLAV KLIVAR - člen významného spolku kritikov umenia AICA v Paríži, JOEL GARCIA - hlavný kritik pre súčasné umenie v Monacu a v Paríži, DOMINIQUE CHAPELLE - kritik, držiteľ diplomu z Ecole Louvre v Paríži, GIANNI IANUALE - prezident spolku U.A.O.C. v Neapole, PEREZ ESPINOZA - kritik moderného a súčasného umenia v Madride, WOLFGANG LENZ - umelec a kritik umenia v Mníchove.


zdroj

www.jarosulek.sk

(c) Osobnosti.sk - všetky práva vyhradené. Reprodukovanie akýchkoľvek častí uvedených v tomto životopise na iné ako nekomerčné účely je možné len po predchádzajúcom súhlase realizátora projektu Osobnosti.sk.