Tento životopis bol vytlačený z internetového portálu Osobnosti.sk
 Adrián Kokoš / hudba

Adrián Kokoš

Mgr. Art. Adrián Kokoš
dirigent

* 11.03.1978 Michalovce
vzdelanie

Dirigent Adrian Kokoš študoval zborové dirigovanie na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u Blanky Juhaňákovej, v orchestrálnom dirigovaní bol žiakom Ondreja Lenárda.

životopis

V januári 2004 znovuzaložil Detský spevácky zbor Slovenského rozhlasu a nadviazal tak na jeho bohatú 50 ročnú tradíciu. So zborom pravidelne absolvuje koncertné vystúpenia doma i v zahraničí.
Od roku 2003 úzko spolupracuje so slovenským skladateľom Víťazoslavom Kubičkom. Vo svetovej premiére uviedol sedem skladateľových opier, spomeňme napr. Martin Luther, Kristov dotyk, Šavol , Betlehem.
Pravidelne spolupracuje so Symfonickým orchestrom Sro, s ktorým okrem koncertnej činnosti nahral viacero zaujímavých titulov.
Ďalej dirigoval Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Cappellu Istropolitana, Trnavský komorný orchestrer, Viva Musica Festival orchester, od roku 2006 spolupracuje s Johann Strauss orchestrom v nemeckom Coburgu, s ktorým absolvoval koncerty na Slovensku, v Čechách a v Nemecku.
Ako dirigent sa predstavil aj na viacerých hudobných festivaloch ( medzinárodný festival Musica sacra v Nitre 2004, Festival sakrálneho umenia Košice 2005, medzinárodný festival Duchovnej hudby v Brne 2008, Europäische Johann Strauss Bühnenwerke Festival ).
V júni 2007 úspešne debutoval na medzinárodnom opernom festivale Smetanova Litomyšl, kde v českej premiére uviedol operu Kristov dotyk.
V júli 2008 dirigoval na medzinárodnom hudobnom festivale – Summa Cum Laude vo Viedenskej filharmónii a v decembri v tom istom roku uviedol premiéru neoromantickej opery Marína Havranová, ktorá odznela pri príležitosti osláv 160. výročia vzniku prvej Slovenskej národnej rady.
V Slovenskej filharmónii, v rámci cyklu Rodinné koncerty dirigoval Kubičkov Betlehem.
V júli 2009 debutoval so Štátnou filharmóniou Košice, s ktorou v premiére uviedol operu Šavol a v septembri 2009 pod jeho taktovkou odznela v Rosenthal-Theater Selb slávna Straussova opereta Wiener Blut.
V novembri 2009 debutoval s rozhlasovým detským zborom na BHS 09, kde spolu s orchestrom a zborom Slovenskej filharmónie pod taktovkou britského dirigenta A.Parotta, predviedli P. Mc. Cartneyho oratórium Ecce Cor Meum. V sezóne 2009/10 pôsobil ako hosťujúci dirigent Štátnej opery v Banskej Bystrici, kde naštudoval neznámu Straussovu operetu INDIGO. V októbri 2010 absolvoval s orchestrom Cappella Istropolitana prvé slovenské symfonické turné speváka a skladateľa Miroslava Žbirku a v júli 2011 na záverečnom koncerte festivalu Musica Sacra v Nitre, uviedol s orchestrom Cappella Istropolitana a speváckym zborom Lúčnica veľkolepé Cherubiniho Requiem.
V januári 2015 sa stal druhým dirigentom a hlavným dramaturgom Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu.

Spolupracoval s významnými umelcami ako sú A. Kučerová, A. Kohútková, L. Albrechtová, M. Dvorský, O. Klein, L. Ludha, G. Beláček a ďalší. Adrian Kokoš pravidelne nahráva pre Slovenský rozhlas.

Predstavil sa aj na XXX. ročníku Letných olympijských hier v Londýne, kde v slávnom Sadlers Wells divadle dirigoval Slovenský reprezentatívny koncert, na ktorom doprevádzal Miroslava Žbirku a svetovú artrockovú legendu skupiny Yes Jona Andersona.

Festivaly:
Medzinárodný operný festival Petra Dvorského Jaroměrice nad Rokytnou 2012, Dvořakova Olomouc 2013

tvorba

CD

Čas pre anjelov ( Detský spevácky zbor SRo ) Slovak Radio Records 2007
Paleta tónov (Detský spevácky zbor SRo, Symfonický orchester SRo ) Slovak Radio Records 2009
Cherubini – Haydn ( Spevácky zbor Lúčnica, Symfonický orchester SRo ) Slovak Radio Records 2011
Symhonic album ( Miroslav Žbirka, Cappella Istropolitana ) Universal 2011
Detský spevácky zbor SRo - Život v piesni, Slovak Radio Records 2013

zdroj

A. Kokoš; Slovenský rozhlas

(c) Osobnosti.sk - všetky práva vyhradené. Reprodukovanie akýchkoľvek častí uvedených v tomto životopise na iné ako nekomerčné účely je možné len po predchádzajúcom súhlase realizátora projektu Osobnosti.sk.